• Merhaba arkadaşlar.Arduinonun GSM kütüphanesini kullanarak bize mesaj gönderen telefon numarasını kaydedip bir diziye aktarmak mümkün müdür ? nasıl yapabiliriz bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
  • Mümkündür,

Bunun için öncelikle gelen verileri düzgün birşekilde alabilmen gerekir.

Daha sonra aldığın verileri anlamlı hale getirebilmen gerekir ( GSM modül sana yalnızca telefon numarasını söylemez ekstra birsürü bilgi gönderir. sen içerisinden telefon numarası kısmını ayırtetmen gerekir. )

Buraya kadar gelebilirsen bu ayrıştırdığın datayı bir diziye atmak işin en kolay kısmı olur
  • Nasıl yapacağım konusunda bilgi var mı peki :)
  • gsm modulun adı ve yanına arduıno yazarak merak ettıgınız kodları google dan aradınız mı ve bunları denedınız mı deneyıp te olmayan kodunuz varsa onu buraya koymayı deneyın olmayan yerı ve hata kodunu da koyun. hazır kodumuz yok olan koddakı hataları bulabılırız belkı hekes ıcın daha ogretıcı olur
  • http://gsmkontrol.blogspot.com.tr/
    Bu gsm shield i kullanıyorum.Arduinonun GSM kütüphanesiyle uyumlu.Mesaj attırmayı başardım kütüphaneyi kullanarak ama bana mesaj atan numarayı nasıl kaydedeceğimi bulamadım.AT komutlarıyla yada Gsm kütüphanesinin fonksiyonlarıyla yapmak mümkün müdür ? Araştırdım am
    ncak bişe bulamadım.Belki sizlerden bilenleriniz vardır.
  • #define pin_numarasi " "
    GSM gsmAccess;
    GSM_SMS sms;

char gelen[20]; // gelen adında 20 karakterli dizi oluşturuldu.
    String gelen_numara;

if( sms.available() )
    {
    sms.remoteNumber(gelen,20); // sms gönderen tel. numarası öğreniliyor ve gelen
    // değişkeninin içine kaydediliyor.
    gelen_numara = gelen; // tel. numarası string türüne çevriliyor.

Serial.println( gelen_numara );
    }
  • başka sorularında varsa yardımcı olmaya çalışırım. Bitirme ödevimi gsm shield ile yapmıştım. Öğrenmek için baya araştırma yaptım. Ayrıca gsm shieldide aynı siteden aldım bende

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.