Cerrahi navigasyon projesi
  • Herkese merhaba,
    Ben beyincerrahi uzmanıyım arkadaşlar. Kapalı bir küre olarak düşünebileceğiniz kafatası içinde herhangi bir noktanın milimetrik sapma olmadan bulunabilmesini amaçlıyorum. Bu amaçla beyin MR ve Tomografi görüntüsünün tüm kesitlerinin bilgisayara yüklenerek cerrahi aletlerin çeşitli sensörlerle tanıtılması neticesinde beyinde herhangi bir noktaya doğru olarak ulaşabilmeyi hedefliyorum. Mühendislikten ve Ardunio dan hiç anlamıyorum. Fikirlerime göre proje ortağına ihtiyacım var. Gerekirse TÜBİTAK projesi yapabiliriz.
  • böyle düşüncelerle proje geliştirilmek istenmesi ne güzel. bu sanal bir ortam için mi olacak yoksa gerçek operasyon sırasında mı kullanılacak. başta işaret laserları olmak uzere aklıma bir çok yontem geliyor ama orneklerı de bılmek ısterım.
  • Bu cihazlar yurtdışından ithal ediliyor. Bunları bizler hastanelerimize almak istediğimizde fiyatları 500.000-1.000.000TL arasında değişiyor. Ancak daha basit bir yöntem geliştirilebileceğini düşünüyorum. Ben bir beyincerrahi uzmanıyım ve benim anlayış kapasiteme göre olay şöyle olmalı. Yanılıyorsam lütfen kusura bakmayın. Bir kafa düşünün. Bir küre gibi. İçinde beyin var. Bu kafanın tomografisini çekiyoruz. Tomografi bize kafayı enine kesitlere ayırıyor. İstersek boylamasına kesitlerde alıyor. Kafanın kendi içindeki koordinatlar zaten belli. Ancak, dışarıdan kafanın oda içindeki konumunuda milimetrik olarak belirlememiz gerekiyor. Elimizdeki cerrrahi aletin tam uç kısmınında yerini belirlememiz gerekiyor. Yani, kafanın tomografi kesitleri, kafanın oda içindeki koordinatları ve cerrahi aletin uç kısmının oda içindeki konumu bir bilgisayarda füzyon yapılıp, veriler anlık olarak işlenerek, cerrahi aletin kafanın neresinde olduğunu, kafanın iç kısımlarına gittikçe, bilgisayardaki tomografi kesitlerine göre beynin neresinde olduğumuzu takip edebilmemiz gerekiyor. Aynı gps navigasyon cihazları gibi. Oradada uzaydaki en az 3 adet uydunun aldığı anlık veriler ve daha önce yüklenmiş olan yol bilgilerine göre bizi yönlendiriyor. Dahada iyi örnek, uçakların havadaki konumunun belirlenmesi. Bu işe kafa yoracak ve ihtiyaca göre proje geliştirebilecek beyinlere ihtiyacımız var. Hem milli menfaatlerimiz için hemde hastaların yararı için. Ayrıca proje hayata geçebilirse, ciddi gelir elde edilebilecek bir alan. İlginiz için teşekkür ederim...
  • kendi adıma konuşuyorum. işin içinde insan hayatı olduğu için zor bir proje. bu gibi işler teknoloji firmaları tarafından yapılmalı bence
  • okurken kanım çekildi :)
    hocam benim başıma bi iş gelirde eline düşersem bana o 1.000.000 luk aletle bak beni arduinoya emanet etme :)
  • ben yapılabileceğini düşünüyorum bir robot kol düşünün bir çok ekseni olan bu eksenlerin ucunda ise pozisyon belirleyen ölçen nokta olacak, bu noktayı her zaman kontrol edebilir ve ölçebiliriz bu kısımda zorluk yok. eksenleri kontrol eden motorların adımlarını belki 1/10 mm hareket ettirilecek ki bu da zor değil. boşluktaki bir noktanın yerini biliyorsak bunu her turlu şeye eşitleyebiliriz.
  • cem yılmazın arog filminde face off yöntemiyle bıyık takdığı sahneyi bi izleyin. benzer bir robot kol yapılabilir her çalıştırdığında bir sıfırlama noktasına gidip orayı referans alıp ona görede okoman hocamın dediği gibi step motorun adımlarını sayarak iğnenin yeni yerini herzaman bilebilirsin.
  • step motor parazit nedeniyle 1 yerine 10 adım atarsa ne olacak.
  • köstek yerine destek gerek bence,
    step motor 1 adım yerine 10 atarsa tabiki kötü olur.
    Burada step motora 1 adım at denildiğinde bunun 10 adım atmasını nasıl önlersin onu söylemen gerek.
    Yoksa gürültüler, parazitler, toleranslar ... hepimizin bildiği şeyler
  • @ekmekci, böyle bir proje yapacak olsam Arduino kullanmam. PLC kullanırım. sen gerekli desteği yap, takipteyim
  • Sevgili arkadaşlar,
    Robotik kol ve teknolojisi daha ileri aşama. Bana gerekli olan sadece benim elimdeki aletin o andaki konumunu ekrandan görebilmem gerekiyor. Yani bu aletin kendiliğinden hareket etmesini istemiyorum. Benim yön bulmamda yardımcı olmasını istiyorum. Kafayı küre olarak düşünün. Kafa içinde ben ilerlerken, o benim kafa içindeki konumumu gösterecek. Bunuda daha önce bilgisayara yüklemiş olduğum tomografi üzerinden gösterecek. Ne istediğimi size tam anlatabilsem, bu işleri bilen bir bilgisayarcı için zor birşey olmayacağına eminim. Bize lazım olan fikir jimnastiği. Kafamızı çalıştırıp, ülkemiz ve insanlarımız için işe yarar şeyler üretebiliriz. Tabi bunun maddi karşılığınıda fazlasıyla alabileceğimizden şüphem yok. Saygılarımla...
  • @fatihaslamaci sana güzel şeyler yazmıştım ama sonra kendime yakıştıramadım.
    Editliyorum yazdıklarımı kolay gelsin
  • neyse bu olmaz diyen çıkmamış bu da sevindirici.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.