Bluetooth ile otomatik kapı kontrolü
  • Merhaba arkadaşlar;
    Bluetooth ile kapı açma kapama projesinde sistem gayet güzel çalışıyor. Fakat arduinonun enerjisini kesip yeniden verdiğimizde röleyi kontrol eden pin çıkış vererek kapıyı açıyor. Bu da bir güvenlik açığı. 13 ve 12 nolu pinleri denedim ikisinde de böyle oldu. Arduinonun enerjisi kesilip tekrar verildiğinde çıkış vermeyen pin var mıdır ya da ben mi bi yerlerde hata yapıyorum.
  • roleyı transıstorle surduysen transıstor base ucuna 4.7k transistor tıpıne ve bağlantına gore pulldown veya pull up dırenci bağlarsın arduıno açılana kadar transıstor base ıne kapalı olması gerekecek kadar akım akıtır sorun kalmaz. elektronık boyle bısey
  • 3 uçlu hazır rölelerden kullandım. İkisi besleme, diğeri 12 nolu pine bağlı giriş ucu. üzerinde smd transistör var. Buna rağmen böyle bir sorun var.
  • arduıno cıkışı aktif etmek ıcın hıgh yolluyorsa o çıkışla gnd arasına direnci bağla, tersi ise çıkışla +5v arasına direnc bagla kontrol et.
  • Buna rağmen dediğin, bu kullandığın malzemelerin hiç biri bunu engellemek amacıyla kullanılmamış ki buna rağmen diyorsun :)

Senin sisteminde MCU transistörü kontrol ediyor,
    Transistör ise röleyi kontrol ediyor.

sen 12 nolu pini bağlamışsın transistöre arduinodan HIGH gönderince röle çekiyor LOW gönderince röle bırakıyor ( yada bağlantıya göre tam tersi )

İlk elektrik verdiğin anı düşün,
    arduino daha senin yazdığın void setup() void loop() bölümüne gelmedi bile, buraya gelene kadar ki kısımda 12 nolu pinin durumu ney? HIGH mı ? yoksa LOW mu ?

Bilemiyorsun, çünkü kimse bilmiyor kararsız bir şekilde HIGH olur LOW olur ama anlık.
    HIGH olunca noluyo senin rölen çekiyor.

Bunu önlemek için şunu yapman lazım. Pinin ilk açılıştaki kararsız durumunu önlemek için, sen rölenin ilk açılışta ne olmasını istiyorsan örneğin röle kapalı olsun diyorsan, rölenin kapalı olması için transistöre LOW gitmesi gerekiyorsa, 12ci pini ( Transistörü kontrol eden pin ) bir tane direnç ile pratikte okomanın da dediği gibi 4.7k olur 10k olur gidip GND ye bağlıyacaksın. Yani bir direnç, bir ucu 12. pinde diğer ucu gnd de.

Böylece arduino ilk başlarken pinin kararsız durumu bile olsa hep GND de olmuş olacak. Rölende çekmemiş olacak

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.