Elektrikli bisikletimin hız kontrolü için analog modifikasyonlar gerekiyor.
  • Herkese merhaba. ARduino dünyasına birkaç ay önce giriş yaptım. Programlama öğrenmeye çalıştığım günlerden bu yana pek de farklı hissetmedim. Okul zamanlarında da C+ vs öğrenirken epey bunaldığımı hatırlıyorum. Sevmemiştim diyebliriz. Ancak bu kez iş başa düştü ve en azından basit fonksiyonları ve iç içe geçmiş fonksiyonları öğrenmem lazım.

Olay şu, elektrikli motoru olan bir bisikletim var. bisikletin hız kontrolcüsü ve basit led ılıklı bir paneli var. Ayrıca HAL sensörü içeren bir gaz kolu da var.

1- Pedal çevrilince 5 volt pulse lar üreten HAL sensörlü pedal sensörü var. Yani pedalı çevirince sistemi devreye sokuyor. Ne kadar hızlı çevirdiğiniz fark etmiyor. 8 adet mıknatıs dönüyor ve 3 kablolu HAl sensörünü uyarıyor. 1. kablo Ground, 2. kablo sinyal 3. kablo 5 volt sabit. ( controllerden gelen sabit 5 volt)

2-gaz kolu. İçinde HAl sensörü var. Kapalıyken 0 volt, minimumda 1.2 volt tam açıkda 4.8 volta kadar değişen oranlarda voltaj gönderiyor. Yine 3 kablolu. 1. Kablo gorund, 2.kablo sinyal 3. kablo sabit 5 volt (controllerin beslediği)

3- Kontrol panelinin 3 kademeli bir ayarı var. Bu ayar motorun ulaşacağı maksimum hızı belirliyor. 1. kademede 10 km 2 . kademede 15 km 3. kademede 25 km gibi varsayarsak, panel yine controllerden aldığı 5 volt beslemeyi kullanarak, ilgili sinyal kablosundan yine controllere geri 1. kademe için 2V, 2. kademe için 3V, 3. Kademe için 4V gönderiyor.

Bütün değişkener bu şekilde.

Bunların tamamına baskın gelen tek şey gaz kolu. Yani normalde pedallı elektrik bisikletleri (pedelec) sadece pedal çevrilirken motor desteği alır ancak bu controller de gaz kolu da takılı olabiliyor ve pedal dönsede dönmesede, eğer %20 açtıysanız o kadar yavaş gidebiliyor.

Sorun orijinal halinde controller bisikleti hep panelden ayarlı olan 3 kademedeki hızlardan birisine ulaştırmaya çalışıp tam gaz veriyor. Bu kalkışta patinaja, ve aşırı pil tüketimine neden oluyor çünkü ben zaten o hızların altında sürüyorum ayrıca yokuş vs bol olunca zaten bu hızlara yokuş yukarı ulaşmak mümkün değil. Hıza ulaşılırsa azalan oranlar şeklinde gücü azaltıyor hız düşünce yine arttırıyor vs.

Yukarıda ki değişkenleri düşünürsek,

Nasıl bir loop içinde kalmalı ki

a)Pedal sensörü 5v pulse gönderdiği sürece ve pulslar en az yarım sn kesilinceye kadar devrede olsun,
    b)Gaz kelebeğine, belli ayardaki voltajları göndermeliyim.
    c) Gönderdiğim bu voltajları, kontorl panelindeki normalde hız limiti için kullnılan 2 3 4 volt lar ile eşlemeli ve

2 volt için gaz kelebeğine 1.2 volt
    3 volt için gaz kelebeğine 3.4 volt
    4 volt için gaz kalabeğine 4.8 volt

gönderebileyim...

I) araştırıp öğrenebildiğim kadarı ile dijital pin üzerinden pedal sensörünü okumak lazım ama belli zaman kıstasını nasıl ekleyebilirim?
    II) analog girişten gelen Paneldeki 2 3 4 volt ları nasıl yorumlattırıp, bunların karşığına asıl istedğim çıkış voltajlarını (1.2 ile 4.8 arasında ayarı 3 farklı voltaj) analog çıkıştan gaz kelebeği sinyal kablosunu verebilirim. ( araya diyot koyarım ters yöne besleme yapmaz)

Arduino cahiline yardım lütfen. Uzun oldu umarım karışık olmamıştır.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.