Dahili E2prom
  • Hc-50 üzerinden char tipi aldığım veriyi arduinonun e2proma kaydetmek istiyorum.Veriyi gönderdiğimde P10 da yazıcak sistemde enerji kesintisi olursa e2promdaki veriyi ekrana basıcak yani son gönderdiğim mesaj her zaman p10 üzerinden görüntülenecek nerdeyse Arduinonun kendi Eprom kütüphanesinindeki bütün kodları denedim .Programın içine kaydettiğim char tipi veri dizisini ekranda görüntüleyebildim fakat hc-05 üzerinden aldığım veriyi kaydemedim.Yardımcı olucak varmıdır ?
  • Arduino IDE si ile beraber gelen EEPROM kütüphanesi yalnızca 0-255 arası veri tutabiliyor yani basit işler için tasarlanmış bir kütüphane onun yerine EEPROM Extended kütüphanesini dene daha karmaşık ancak işini görür.
  • Tamamdır hocam aynen verileri dolaştırıyorum kaydetmek için yinede başarısız oluyorum.Dediğiniz kütüphaneyi deniyeceğim.
  • 0 - 254 arasında farklı değer arasında istediğin harfi rakamı karakteri gösterebilirsin. ascii tablosu tam da bu iş içindir zaten. EEPROM'a kaydetmek istediğin veriyi char değil de byte olarak kaydet. sistem yeniden up olduğunda EEPROM'daki son veriyi chara çevir ekrana bas.

ama benimle şunu paylaşırsan çok sevinirim. Arduino'n enerji kesildiğini anlayacak ve o anda e2prom'a yazcak öyle mi? e2prom'a yazmak için 10ms kadar geçmesi lazım diye biliyorum.

bu konuda bir fikrin varsa merak ediyorum çünkü bir işim için bu lazımdı. askıya aldım.
  • @wijippo bahsettiğin enerji kesilmesi ile ilgili şu yöntemi kullanabilirsin..

1) ana besleme girişini bir diyot ile gir. yani +12v ile beslediğini varsayalım bataryadan gelen +12 ucunu önce diyotun anoduna gir ve katodundan vin girişine git
    gnd ucu direk girebilirsin..
    2) vin girişi ile gnd arasına yüksek kapasiteli (2200 uf) bir kondansatör bağla.
    3) diyotun anotu ve gnd arasına direnç bölücü ile analog girişe git. örnegin +12 >>10K>>1K>> GND Şeklinde 10K ve 1K arasından analog girişe gittiğinde 12 voltta
    1,09V yansıyacaktır.

4) analog girişi sürekli oku ve limitle karşılaştır. örneğin 12 volt >>10K--1K bölücü ile
    analog değer 204 olacaktır. analog değer 150' nin altına düştüğünde eeproma yazdır gibi...

giriş enerjisi kesildiğinde diyottan önceki bölgede voltaj düşecektir. fakat vin tarafında bir süre kondasatör üzerinden voltaj kalacaktır.
    böylece girişi takip edip voltajın yok olduğunu anlaya bilirsiniz.

saygılarımla..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.