Arduino - Şerit Led ULN2003 kullanım problemi !
  • Merhabalar, yaşamış olduğum problemi paylaşmak isterim.
    5 adet 50cm uzunluğunda şerit ledleri birbirine seri bağladım ve ULN2003 üzerinden 7(bacak)*5(led) = 35 şerit ledi 5 erli gruplar hanide ayrı ayrı bacaklara girerek açma kapama işlemi yaptırıyorum.
    5 adet şerit led 2A çekiyor ve ULN2003'ün desteklediği bacak başına akım 400mA olarak görünmekte fakat ölçümlerimde 540mA akım çekiyor ve buda ledlerin parlaklığını kısıyor.Benim problemimde bu noktada başlıyor.Nasıl bir işlem yapmalıyım ki akımı artırıp parlaklığı sağlayabilirim. Bu konuda ki önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.Teşekkürler.

Not : 35 adet led 7 bacak üzerinden 5'er li gruplar halinde çalışıyor.Ama parlaklıklar 550mA akımla sağlanıyor.
  • 30V - 10A 'e kadar güç sağlayan ayarlanabilir bir kaynağım mevcut.
  • 2 tane uln2003 ü üst üste lehimle
    benim 8 tane lehimleyip (apartman gibi evet) 4 amper step motor sürmüşlüğüm var.

not: çok yaşamadı :)
  • çözüm önerin için teşekkürler bu konuda yabancı bir forumda daha senin gibi çözümler üretilebileceğini ama tavsiye edilmediğini okudum seninle fikri sabitlemiş oldum :) bu konuda alternatif olarak nasıl kalıcı çözümler üretebiliriz ?
  • Şöyle birşey olabilir,
    Ledleri ULN nin çıkışıyla sürmek yerine,
    ULN nin çıkışıyla ayrı transistör sür, bu transistör ile ledleri sür.
    Yani ULN yi tetik elemanı olarak kullan.
  • Ekmekçi yorumun için teşekkürler işin gerçeği ben mosfet kullanmak yerine işi şöyle daha güzel görünsün diye entegre kullanmak istemiştim ama ne yazık ki başaramadım ve dediğin gibi Tip122 mosfet kullanarak çözdüm. ULN yi de devre dışı bırakıp 74HC595 kullandım ve shift register yaptım. Bu arada bir diğer sıkıntıyı daha görmüş oldum çançinçonlardan almış olduğum 30v 10a dijital besleme kaynağımın ledlerde cozuttuğunu gördüm ve normal trafoya döndüm. Arayada 0.1uf bir kapasitör sürüp keyifle ledlerin yanıp sönüşünü izliyorum. Problem çözülmüştür, nsaryc ve ekmekçi desteğiniz için teşekkürler

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.