Arduino ile Yüzey Bilgisi Nasıl Alabilirim ?
  • Kırılmış Güneş Paneli , Tozlanmış Güneş Paneli ve Normal Güneş Paneli olduğunu düşünün. Ben bir sensör aracılığı ile bu panellerin yüzeylerini ölçüm yapacağım ve eğer tozluysa yada kırılmışsa bana normal panelde ölçtüğümden farklı bir değer dönderecek. Dönen değere göre bende panelde sıkıntı olduğunu anlayacağım. Bunun için ışık sensörü flan kullandım ama pek hassas olmadı gibi. Bunu nasıl yapabilirim ?
  • test için tum hucreleri tek tek aydınlatıp oluşturduğu voltaja bakılabilir tozlu kırık ve bozuk olanlar farklı voltaj uretecektir mesela hepsinde standart 1v uretecek bir ışık kaynağı oluşturun bunu hepsinde tek tek deneyin 1v dan farklı değerler bozuk olanlar olarak değerlendirilebilir. aynı mantıkla tam karanlıkken iç direnci ölçülebilir standart değer aralığından farklı olanlara sonra bakılır. kapasitif ölçüm denenebilir belki ama panelin bir altına birde ustune metal plaka koyup oluşturduğu frekans ölçülebilir, yekpare panelde her hucrenın buyuklugu kadar bir sensorü dolaştırmak lazım
  • adam haklı dağılın beyler.
  • Tüm hücreler tozlu ise ne olacak
  • tozlu ise ışıklı duzenekte daha düşük voltaj uretecek cunku ılk ıyı andaki değerleri biliyoruz 1v vermesi lazım ama daha düşük veriyorsa sorun vardır. karantıkta direnc olcme yontemınde tozlanmayı anlayamayız. kapasitif olcmede tozun etkisi algılanabilir ama tolerans degerleri ve ıyı bır on kapasite olcum devresi lazım, incecik toz tabakasının etkisini test etmek lazım bide açık havada nem değerleride ıletim katsayısını etkıler.
  • hücreler de zaman içersin de performans kaybı olmuyor ise ilk değer referansı iş görür

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.