Port Yönlendirme Olmadan İnternet Haberleşmesi
  • Arkadaşlar merhaba,

internet üzeründeki web sitesi ile arduino arasındaki haberleşmeyi nasıl sağlayabiliriz. yazdığım kodlar local ip ile çalışıyor, tarayıcı üzerinden arduino ya atadığım ip ile veri okuyabiliyorum. aynı işlemi internet üzerinden modemde port yönlendirme yapmadan nasıl yapabilirim?
  • internetclient ile webdeki herhangi bir yere port yonlendirme olmadan çıkış yapabilirsin. localdeki web sunucun için dışarıdan içeri gelen trafik ıcın yonlendirme yapman gerekir. internetclient orneklerıne bır bak
  • mantığını kavramak için soruyorum. nette mevcut bir uygulama var mutlaka görmüşsünüzdür blynk. yani lokaldeki donanımlarımı net üzerinden kontrol etmek istersem sunucumda bir dosya(yada db) oluşturup komutları bu dosyaya yazacağım arduino ile bu dosyayı okuyup gerekli işlemleri yapacağım öylemi.
    blynk uygulaması ile internet üzerinden arduinoya bağlı tüm donanım verilerini okuyabiliyor ve internet üzerinden komut verebiliyoruz, bu uygulamada aynı mantıklamı çalışıyor yani sunucuda bulunan veritabanını okuyup işlem yapıyor?

biraz daha açacak olursam benim meraklı arkadaşlar içinde faydası olur;
    örneğin dvr(güvenlik kamerası kayıt) cihazlarında da uzaktan bağlanıp görüntü izleme olayı, veya hırsız alarm sistemlerinde de yine uygulama ile uzaktan bağlanıp alarm ünitesinin ayarlarını değiştirebiliyoruz, tüm sistemlerde yine sunucu üzerinde bulunan veritabanı aracılığı ilemi oluyor,

yine aynı şey değil ama pc ler arasında uzaktan yardım uygulamaları çalışırken modemden port açma işlemi yapmıyoruz.

özetlemek gerekirse hocam; şu akıllı ev sistemi dedikleri olayı yapmak için internet erişim sistemini çözmem gerek :), kitapta araştırdım ama tam anlamıyla bu konu ile ilgili kaynak kitapta bulamadım, şu elimde 5 adet kitap oldu :)
  • arduino ile ilgili konuları konuşalım burada. bahsettiğiniz konuların arduino ile alakası yok. bylink denen şey arduino içine kendini yerleştirip herşeyi kontrol ediyor yani onun oyununu oynuyorsunuz kuralları bylink koyuyor bylink e herşeyi teslim etmiş oluyorsunuz. olayları kolaylaştırmak için herşeyi kendi sunucuları ustunden yurutuyor bu nedenle sizin içeride herhangi bir sunucu yonlendirmesi yapmanıza gerek kalmıyor cunku gobekten onların sunucusunuzdasınız zaten, yani arduıno ıcıne gızlenmiş bylink ajanı bylik sunucusuna devamlı bağlı duruyor ve uygulama ıse zaten yıne bylink sunucusuna baglı oldugu ıcın sizın arduınoyu sizin uygulama ıle buluşturabılıyor.

evinizin tum ağını ve anahtarını bylinke teslim etmiş durumsasınız zaten adamlar ellerini kollarını sallayarak sizin local ağda istedikleri gibi dolaşıyorlar ve ruhunuz bile duymuyor.

kolay gelsin.

• programcılık bilginiz var ise app engine ile bir web uygulaması yapabilirsiniz. app engine bir google hizmetidir. belli kotaları vardır. kotaları aşmadığınız sürece hiç bir ücret ödemezsiniz. kotayı aşarsanız hizmet duruyor, ödeme yapmak zorunda değilsiniz. kotalar 24 saat de bir sıfırlanır. zaten basit uygulamalar ile kotaları aşmanız mümkün değil

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.