Seri portta cihaz bağlı iken pc den yazılım atmak için neler yapılabilir.
  • Öncelikle Merhaba,

Kendi başıma gelen ve faydalı olacağını düşündüğüm bir konuda fikrimi paylaşmak isterim.

Arduinomuza seri porttan haberleşme yapan bir modül veya sensör bağladığımızda yaşadığımız en büyük sorun modül ile bağlantı var iken pc den yazılım atamıyor olmamız.

Muhakkak herkes kendince bir çözüm yoluna gitmiştir.Bende ilk önceleri pc anakartlarında kullanılan ikili birleştirme pinlerinden kullanıyordum ama bu yöntem biraz manuel kalıyor.

Daha sonra micro röle kullanmaya başladım boyutları 1 cm civarında olan 5v çift kontak micro rölelerden kullanarak. Ve bu rölenin besleme ayağınıda arduinodaki boş bir pine bağlayarak program ilk başladığında röleyi tetikleyecek şekilde programladım ve artık yazılım atarken bağlantıyı ayırma ihtiyacı duymadan röle kontrolü ile seri port bağlantısına can vermiş oldum.

Fakat röle mekanik bir cihaz ve ömrü kısa olabilir düşüncesi ile yönümü optokuplör e çevirdim.Piyasada bulabileceğiniz onlarca optokuplör mevcut fakat bazen optokuplör hızları bazen seri portta gönderdiğiniz dataların kaybolmasına neden olabiliryor. özellikle çok yoğun data akışı gerçekleşiyorsa.burada önerebileceğim optokuplör vos617a modeli oluyor.Karşımıza çıkan tek sorun ise bahsettiğim bu model TR de bulunamıyor. ben yurtdışından sipariş veriyorum. 2 adet kullanarak rx ve tx bölgelerini haberleştirebiliyor ve data kaybı yaşamadan veri alıp gönderebiliyorsunuz.Ve aynı zamanda optokuplör kullanımı arduino muz ile diğer modüller arasında elektriksel yalıtımda sağlamış oluyor.

Şu an bağlantı şeması paylaşamıyorum ama konuyla ilgili ihtiyaç duyan arkadaşlar olursa daha sonra paylaşabilirim..

Faydalı olması dileğiyle..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.