gsm modülüyle hem veri alma-verme hem ev telefonu olarak kullanma
  • evdeki gaz valfini, kombiyi kontrol edip, evdeki sıcaklık bilgisini okumak istiyorum.ve aynı gsm modülünü ev telefonununa bağlayıp (normal telefon cihazına) konuşma yapmak istiyorum.yani tek arduino, tek gsm modül ve tek sim kartla halletmek istiyorum. nasıl bir yol izlemem lazım. Teşekkür ederim...
  • arduıno bilginiz var mı yenı mı ogrenıyorsunuz? yeni isenız forumun başında tutturulmuş konuları hızlıcana denemeniz lazım. bu ılerı projede kullanmak ıstedıgınız malzemeleri alıp once deneyıp yazılımla kontrol edecek noktaya gelip sonra tumunu bir arada çalışmasını sağlamanız lazım. kayıtlı resmı yoldan gelmiş gsm modul alacaksınız hangisi dersenız hıcbır fıkrım yok bu modullerı alıp adam gıbı kullananı gormedım şimdiye kadar. gaz valfine yapacağınız ek kanunen yasak bu yoldan gitmeyın kombıyı on/off edın bır role ıle ve oda sıcaklıgını olcersınız bır ortam sıcaklık sensoru ıle. gms telefonununuzu evdekı hatta baglayabılıyormusunuz ben yapamıyorum boyle bır teknolojı yok gms modul ıle cep telefonu arasında bır fark yok sadece ekransız ve tuşsuz bırsey o kadar. bu arada elektrık kesılmesınden etkılenmemek ıcın bırde powerbank veya akulu bır sıstem de kurmanaız gerekebılır. hem bu projeyı yaparıum hem arduıno ogrenırım modunda ısenız yanlış yoldasınız olmuyor o şekılde ama projenızı yapmak ıcın kendınıze 1-2 yıl sure koyun ve gereklı konuları araştırıp tek tek deneyıp hakım olun ve yavaş yavş sındıre sındıre ılerleyın.
  • birkaç haftalık bir çalışma ile gaz valfini kontrol edip sıcaklık bilgisini okuyabilirsiniz. ama kombiyi kontrol etmek && özellikle kablolu telefon ile gsm modulunu bağlamak biraz kasacaktır.
    bu arada gsm modülü aldınız mı? almadıysanız ai thinker in 10-12 dolara satılan A6 çipli modülü var, gümrükten sorunsuz geçiyor. (benimki geçti). almadan önce kataloğunu datasheetini AT komutlarını incelemişdim, modülde imei değiştirmek mümkün ama imei değiştirmek kesinlikle yasal değil onu bilin (bence etikde değil siz on paralık tasarruf yapacaksiniz diye farkında olmadan birini büyük bir masrafa sokabilirsiniz. haktır girmeyin) üstelik şuda var kafadan attığınız imei daha önce kullanılıp henüz yakalanmamış bir bylockçu fln çıkarsa durumu siz mahkemeye izah edene kadar 1 yılı aşkın yatarsınız.
  • Gaz valfini nasıl kontrol ettirmeyi dusunuyorsunuz, proje asamasindaysa ilave ettirilebilir ama ne kullanmayi dusunuyorsunuz selenoid mi kullanacaksiniz, sonrasında bir ton izin almak lazım diye biliyorum sonuçta su vanası değil bu :)
  • doğalgaz sayacımda gaz valfim var zaten(yasal olarak) .ben sadece evde değilken gerekli durumlarda valfi kapatabilmek istiyorum.neyse valf o kadar da önemli değil.sonuçta bir röle çektirmek diyelim.yurt dışından sim800l alıp eski telefonumun imeisini gömdüm.haklık hukukluk bir durumda yok yani.imei benim.
    soruma gelince ;
    peki evdeki kullandığım fct cihazımı (2n easygate ) seri porttan arduino ile nasıl haberleştirebilirim acaba buna bir bilgisi olan varmı.?
  • fct cihazının komut setlerını barındıran bır klavuz varsa oradakı serı haberleşme kodlarını kullanabılmenız lazım.
  • fct cihazını sisteme bağlamak yerine (tx rx ini bul at komutlarını bul ooo uzun iş) elinizdeki mevcut gsm modulu üzerinden telefon kullanmak daha kolay olur sanki
    dandik bir sabit telefon alıp içini söküp
    kulaklık + mikrofon
    keypad ve
    kapatma switchini
    kullanarak bir arduino ile ahizeyi kaldırmışsa ve 11 haneli bir telefon numarası girilmişse arama yaptırarak ahizeyi kapatmışsa sonlandırarak bir çözüm bulabilirsiniz. bence daha kolay olur.

şu sitedeki devre şeması gibi
    https://circuitdigest.com/microcontroller-projects/call-and-message-using-arduino-sim900-gsm
  • alakan için teşekkür ederim nsaryc.ama ben şu an kullandığım kablosuz ev telefonunu kullanmak istiyorum.yani sim800l modülünden, ev telefonlarının bağlandığı o iki uç çıkması gerek. kısacası gsm modülüne sabit ev telefonu makinesini bağlamam gerek.
  • madem kararlısın ozaman benim verebileceğim tavsiye şu;

fctyi sök abi, içinde bulduğun entegrelerin tektek datasheetlerine internetten bak, hangi çipin datasheetinde tx, rx pinlerinden bahsediyosa o pinleri takip et hat üzerinde uygun yere kablolarını lehimle bide gnd lehimle, haberleşmeye çalış bi AT komutu fln gönder. cvp gelecekmi bakalım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.