Arduino ile led sayısı ve zaman EEprom'a kayıt olur mu?
  • Ben arduino ile toplam 10 adet led'i istediğim sayı kadarını butonlarla seçip, bunları arduino içindeki EEprom'a kaydettikten sonra yanma ve sönme sürelerinide ayarlayıp yine eeprom'a kayıt yapabilmem mümkün mü?Örneğin 5 led'i seçip başlat butonuna basıldığında10 sn yansın 5 sn sönsün ama enerji kesilip geldiğinde durumunu korusun.Daha sonra 8 led seçip 5 sn yansın 3 sn sönsün gibi bir mantık kurulabilir mi?yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim
  • Sn okoman ve Ekmekci,yardımlarınızı bekliyorum
  • biz hazır kod vermiyoruz oyle bır arşivimiz veya kodumuz aadetimiz yok sizin yazdıgınız kodda olmayan yerleri sizin duzeltmeniz ıcın destek oluyoruz.
    forumun başında tutturulmuş olarak temel devre ve kodlar var onlardan faydalanabılırsınız led yakma buton okumalar var eprom kodu yoktur orada onu da arduıno eeprom dıye googlela aratınca gelen ılk 3 lınkten bıri işinizi görecektir.
  • Ben sizden hazır kod istemedim nasıl bir mantıkla yapabilirim bunu istemiştim.Yinede gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim:
  • Evet mümkün,
    led yakıp söndürmek basit,
    yanma sönme sürelerini ayarlamakta basit,
    geriye tek kalan buton ile senaryo yazmak.
    O yüzden ilk önce buton okuma ve butona bağlı bir şeyleri değiştirmekle başla devamı gelir. Yazdığın kodu bizle de paylaş yardımcı olmaya çalışalım
  • Sn ekmekçi;
    Sadece istediğim kadar led'i butonlarla nasıl eeproma kayıt ederim yardımcı olabilir misiniz? Yeni olduğum için kusura bakmayın.
    Teşekkür ederim.
  • başlangıç için şöyle bişey önereyim

öncelikle ledleri ve butonları bağlayacağın pinlerde seçici olmalısın.
    yani 8 adet ledi portD üzerinden kontrol etmelisin mesela

Şurayı Bi incele...
    https://www.arduino.cc/en/Reference/PortManipulation

ozaman ledleri 0,1,2,3,4,5,6,7 nolu pinlere bağlamalısın

kodda
    setup kısmında

DDRD = B00000000; yapmalısın ki portd pinleri çıkış olsun..

PORTD=255; dediğinde tüm ledler yanar;
    PORTD=170; dediğinde bir yanık bir sönük olur;

aynı mantığın tersi ile pin okuyabilirsin...

okuduğun pinler sayıya x=PORTB; dediğinde x sayısı o anki pinlerin oluşturduğu data olacaktır.

bunu EEPROM' a at yani kaydet..

sonra geri çağır PORTD' ye bas

ilk bundan bi başla süre olayı falan baya karmaşık konu..
    kaydedilebilir bi animasyon olayı sanırım yapmak istediğin..

lakin imkansız değil tırmalamak gerek biraz..:)

Saygılarımla..
  • Sn msg;
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.Sizlerin desteği ile daha büyük bir zevk ile çalışmak istiyor insan.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.