Arduino Nano 12v ile besleme
  • Arkadaşlar merhaba,

Motosikletim için Arduino nano üzerinden geliştirmeye çalıştığım bir projem var, doğal olarak arduino'yu motorun aküsünden beslemek istiyorum, fakat motorun aküsü 12v. Arduino nano'yu motorun aküsü ile bağlarsam sıkıntı olur mu? yada sıkıntı çıkmaması için nasıl bi yol izlemem gerekiyor
  • şu modul 30v a kadar girişte ayarladıgın voltajı verir çok verımlıdır
    https://www.direnc.net/lm2596-power-suplay-modul
    nanonun 5v girişinden veya usb girişinden verirsiniz
  • nano içeriğinde 5V regülatör barındırır. 7-15V arası giriş gerilimlerinde sorunsuz çalışıyor diye biliyorum. 12V ile bizzat kendim besledim bir problem yok.
    Akü + >>> vin pinine
    Akü - >>> gnd pinine

sn. okaman' ın önerdiği çözüm daha profesyonel. arduino ve saz ekibi akım çekecekse (>300mA)(örneğin pinlere röle, lcd, wifi modül neyim bağlayacaksan ) Lm2596 akıllıca bir çözüm olur.

saygılarımla..
  • yorumlara için teşekkürler, peki bunun için ayarlı yerine 7805 gibi sabit çıkışlı bir transistör kullansam verimli olur mu?
  • Standart 7805 Regülatörü 1A (Pratikte 0.5A le bile ısınıyor) 7805 T 1,5A sözde
    fakat basit belemelerdir. LM2596 3A akım sağlayabilmektedir. LM2596-ADJ yerine
    LM2596-5.0V Kullanabilirsin devreyi modifiye edip. bu da bir seçenek..
  • 12v ile arduino nano çalışır lakin ampere dikkat etmen lazım yüksek amperde hem devre elemanlarını hem arduino'yı yakabilirsin

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.