ButtonBox Yardım
  • Merhabalar button box yapmayı düşünüyorum sizlerinde fikirlerini alayim dedim. Daha önce yaptım fakat arduino ile daha gelişmiş birşey yapmayı istiyorum. Yaptıgım şey normal oyun konsolunun kartını lehimlerle butona bağlayıp kendi dizaynıma göre kutu oluşturmaktı. Bu sefer yapmak istediğim şey örnek vericek olursam. 25 adet buton kullandım diyelim. Bunlardan bazılarına basınca led aktif olması ve tekrar basınca sönmesi. Yani 10 butona parking break dedim. Butona bastım fren açıldı aynı anda led aktif olacak tekrar basınca led kapanıp fren kapanıcak. Bu şekilde bir proje yapılabilirmi?
    Ek olarak arduino leonardo yu pc ye oyun kumandası olarak tanıtınca 32 tuş + 6 eksen geliyor ama çıkışları 20 tane. hepsini kullanmak için harici entegre mi kullanmam lazım yada matris buton bağlantısı yapmak lazım 6x6 matris kullansak 12 pin işgal etmiş oluruz sanırım.
    Sorular çok oldu aydınlatırsanız sevinirim.
  • 74Hc165 entegresini bi incele her biri 8 giriş 4 adet kaskad bağlayarak 32 giriş elde edebilirsin arduinodanda load, data ve sck olmak üzere 3 pin harcar. 20 adet entegreyi kaskad bağlasanda bu üç pin değişmez..
  • Bu entegre ile bağladığım butonlar pc ye oyun kolu gibi veri gönderirmi? Hep led yakmışlar bunun ile buna bağladığım butonları gamepad butonu olarak görürmü?
    Yada direk 6x6 matrix tanımlasam encoder olmadan 36 butonu bilgisayara klavye yada kontrolcü olarak tanıtabilirmiyim? Şu yüzden soruyorum ne kadar video izlediysem hep seri ekranda kullanıyolar. Ben direk matrisde 5.sıra 3. Stundaki tuşa basınca bilgisayarda atıyorum "h" tuşuna badıcak sanki klavyeden basmışım gibi.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.