Parazit sorunu
  • Merhaba arkadaşlar
    Arduino nano ile dörtlü röle çalıştırıyorum, arduinoya giden sinyal kabloları bağladığım makinadan parazit alıyor. Kablo uzunluğu 1mt civarı. Arduinoyu kontrol butonlarının yanına koyup kabloyu kısaltmak yeterli olur mu sizce
  • role kartını harici bir güç kaynağı ilemi besliyorsun?
    * evetse harici adaptörün - ucu ile arduinonun gnd sini birleştirdin mi?
    * hayırsa dışardan besle ve gndleri birleştir.

varsa input pinlerini izole edebilirsin forumda parazit (elektriksel gürültü olarakta geçer) ile ilgili çok konu vardı nasıl yapabileceğini araştır.

• Cevap lar evet, opto izolotör çözüm olur mu
    12 ya da 24 volt ile
  • İnput pimlerini nasıl izole edeceğimi henüz bilmiyorum, bu konuyu araştırıyorum. Parazit sorunu röleleri açıyor bunu engellemek için şimdilik yazdığım programı değiştirdim, bir rölenin açılması için gereken şartı değiştirdim.
    Önceden bir nolu butona basıldığına bir nolu röle çalıyiyordu,
    Yeni kod satırında bir nolu butona basıldığında ve iki ve üç nolu butona basılmadığında bir nolu röleyi açmasını söyledim. Şimdilik sistem bu şekilde çalışıyor.
  • @nsaryc röle kartını harici adaptörle beslerken arduinonun gnd si ile adaptörün - ucunu nasıl birleştirebilirim anlayamadım açıklayabilir misiniz ?
  • bır parça kablo ile gnd den role kartına doğru lehim yapın.
  • @okoman linkteki şemayı kontrol edebilir misiniz doğru mudur ?

https://resmim.net/f/sEJNhj.png
  • Sayın @okoman teşekkür ederim bilgiler için. Birşey daha sormak istiyorum izninizle bazı röle kartlarında jumperin olduğu bölümde jd-vcc ve vcc var sadece onlar içinde aşağıdaki linkteki bağlantı doğru mudur ? :)

https://resmim.net/f/7qx2pC.jpg
  • harici beslemede röle ile arduino 5v ve tetıklemeler bağlanacak sadece GND bağlanmayacak ve jumper çıkarılacak
    https://ibb.co/dvCW77
  • @gumulcine harici güç verincede arduino sapıtıyor arduinodan besleyince de jumper çıkarılmış halde çalıştırınca sorun yok ama kafayı yiyeceğim. Ne yapmam lazım bilemiyorum.
  • ben bu role kartlarını kullanmadım hıc baglantısı hakkında fıkrım yok aldıgınız yerden yardım ısteyın yada ıyıce arayın ornek proje
  • @Littleİno harici kaynağın 5voltu jumper pinlerindeki JD-VCC'ye bağladınızmı arduinonun sapıtması VCC bağlanırsa olur birde dikkat ederseniz harici beslemede arduinodan GND bağlamıyoruz sizin resimde bağlanmış tekrar kontrol edin
    senin yüklediğin resimdeki bağlantıdan arduinoya olan GND bağını kopar sadece

eğer kartta bir sorun yoksa çalışması gerek
  • Şimdi sistem şöyle;

1 adet arduino mega (12V DC besleme)
    1 adet 8 li röle kartı (5V DC besleme)
    6 adet pnomatik selenoid valf 24V DC 6*4W=24W
    1 adet MZ80 kızılötesi sensör
    2 adet pnomatik manyetik piston sensörü http://www.manyetik-sensor.com/omal.php

6 adet pnomatik valf röle kartı sayesinde besleniyor rölenin kontaklarından (+) geçiyor

Dediğim gibi sorun röle kartına harici enerji verdiğimde başlıyor vermezsem gayet güzel röle kartının üstündeki ledler yazılıma birebir uyumlu çalışıyor ama enerji verdiğim zaman röle kartına sistem sensörü yok sayıyor sürekli bir döngüde çalışıyor ve bazı beklemesi gereken yerlerde beklemiyor.

Rölenin kontaklarından (-) geçirirsem değişen birşey olur mu ya da daha farklı çözüm önerileriniz ?
  • Röle kartının resmini görebilsek üstte verdiğiniz resimler 4lü röleye ait şimdi 8li demişsiniz çok farklı modeller olduğu için bağlantılar değişebiliyor örneğin jumper olduğu yerde kimi kartlar 3 pinli kimileri 2 pinli bağlantı ona göre farklılıklar gösteriyor
  • 4 lü röleli buna benzer bir sistemim daha var aynı sıkıntı onda da var sayın @gumulcine

8 li röle kartım 3 pinli aşağıdaki gibi bağladım. Gerçi bütün kombinasyonları da denedim.

https://howtomechatronics.com/wp-content/uploads/2015/09/Arduino-Relay-Module-Circuit-Diagram.png

Bu röle kartları lojik 0 da ON oldukları için röleden (+) geçirmek bunları etkiler mi ?

Dediğim gibi jumper sökülü ve harici 5V bağlı olmadığı zaman sorunsuz çalışıyor sistem.
  • 24 V DC beslememin switch mode olması önemli mi ?
  • Röle kontaklarından selenoid valfları çıkarıp denermisin röleler boşa çalışıyor mu?
    çünkü son attığın resim bağlantısı doğru valflar devreye girdiklerinde bobinlerinde oluşan parazitler sıkıntı yaratıyor olabilir.
  • Röleler boşta gayet güzel çalışıyor evet. Nasıl engelleyebilirim paraziti peki ?
  • Ahh şu parazitler elektronikte sorun canlı olanlar da sağlığımız için sorun neden varlar ki :)
    Parazitleri engellemek ne yazık ki hem kolay hem de çok zor olabilir uygun kondansörler tel sargılı bobinler Lowpass Filtreler v.s
    https://www.ampbooks.com/mobile/amplifier-calculators/LC-ripple-filter/LC-lowpass.gif
    resimde L sargılı ufak bobin ve C kutupsuz kondansatör Lowpass Filtre örneği

1) en önemlisi valflara giden kabloları mümkün olduğunca arduinodan uzak tutun arduinoya bağlı kabloların yakınından bile geçirmeyin
    2) Lowpass Filtre kullanın veya 24v tun valfa baglanan tarafına 330nf değerinde kutupsuz kondansatör takın aynı şekilde Lowpass Filtre kullansanız da yine valfa en yakın konuma takılacak
    3) arduino besleme pin aralıklarına 100nf kutupsuz kondansatör takın
    4) arduino besleme için kullandığınız kaynak çok iyi filtre edilmiş olmalı fazla dalgalı bir kaynak ufacık parazitlerden de etkilenir

dikkat edilmesi gerekenler bunlar kondansatör seçiminde voltaj değerine dikkat edin örneğin 24v kaynağa 330nf seçerken 50v civarı olsun yoksa beklenmeyen patlamalar yaşanır

en önemlisi google amcada PIC lerde Parazit gibi aramalar yapın daha fazla kaynak bilgi bulacaksınız
  • @gumulcine çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için deneyip sonucu yazacağım.

Aklıma birşey takıldı. Bu valflerin 1-2 ve toprak girişleri var toprak girişi ac beslemede kullanılıyor diye biliyorum. Ben toprak girişini de kullanıp prizden toprağa versem parazit konusunda faydası olur mu ? Veya blendajlı kablo ile valfleri beslesem ?
  • Denemekte fayda var dediğim gibi parazit çok derin bir konu valflerin kabloları uzunsa testlerin sırasında kısa mesafe için sargı bile yapman parazit oluşturabilir evdeki başka cihazların parazitleri de etkileyebilir onun için deneyebileceğin her seçeneği dene bence
  • Selenoid valfler röle ile sürülmezmiş endüktif yük olduğu için motor gibi düşünmek gerekirmiş motor sürücü devresi veya mosfet ile sürmek gerekirmiş. IRF520 mosfet sürücü modülü satın alıp deneyeceğim.
  • IRF520 mosfet sürücü ile sorunum çözüldü.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.