Arduino kullanarak gps modülünden veri almak
 • Amacım gps modülünü hareketli bir cisme bağlayıp arduino ile modül üzerinden gps verisi almak. Bu işi nasıl yaparım?
  Arduino ile neredeyse hiç tecrübemin olmadığını ancak kodlama bildiğimi göz önünde bulundurarak anlatabilir misiniz? (Duyduğum bir yöntem modülün uydu ile bağlantısını sağlayıp arduino ile veriyi uydudan indirmek ancak çok pahalı olduğunu söylediler. Bu yöntem hakkında da bilgi verebilirseniz sevinirim.)
 • Sistem basit,
  piyasada harız gps modüller var. Bu modüller Rx Tx dediğimiz 2 kablo bağllantısı ile yapılan Uart protokolü ile çalışırlar.
  Sen bu protokolü kullanarak ki arduinoda bu çok basit hazır kütüphaneleri mevcut.
  Bir gps modülden enlem boylam saat tarih yükseklik gibi birçok veriyi rahatlıkla alabilirsin.

  Tavsiyem uBlox marka gps kullanan bir modül tercih etmen

  örnek:
  http://urun.n11.com/gps-ve-navigasyon/gy-neo6mv2-gps-modulu-ucus-kontrol-sistem-gpsi-P188066986?cid=604001&gclid=CjwKEAjw4IjKBRDr6p752cCUm3kSJAC-eqRtMcZ1CkYs0rBZYayNk8tLoomiBvw6S5FFhNgsuBx84RoCguPw_wcB&gclsrc=aw.ds
 • eğer pil ile calistiracaksaniz ve uzun gitsin istiyorsanız arduino nano öneririm. daha uzun pil ömrü sağlar aldığınız datayi internet üzerinden mi gonderecksiniz. gsm ile mi bluettoh ile mi wifi ile mi? wifi ile gönderecekseniz nodemcu esp8866 olması lazım arduino yerine onu oneririm
 • ama sim kartla yollayacaksan verileri gprs modülüne ihtiyacın var onların da fiyatları çok yuksek
 • Eeeee ne kadar ekmek, o kadar köfte:)
 • ekmekci, bahsettiğiniz 2 kablolu sistem ile uzun mesafeler üzerinden veri alabilir miyim? gps'in bir yerde, arduino'nun da onun bir kilometre uzağında olduğunu düşünün. Bu durumda UART protokolü kullanılabilir mi yoksa ihead'in dediği gibi GPRS mi lazım?
 • bütün bunlar içi arduinonun modüle kablo ile bağlı olması mı gerekiyor?
  arduino modül ile başka şekilde iletişim kuramaz mı
 • benim demek istediğim, sen gps modülden veriyi uartla almak zorundasın. Daha sonra nereye kaç km uzağa göndereceğin sana kalmış. 1km uzağa uartla tabikide gönderemezsin çünkü o protokol o kadar mesafeler için tasralanmamış.Sen önce uartla alacaksın veriyi sonra başka bir sistemle uzağa göndereceksin.
 • çok ilginç şeyler öğreniyorum burada mesela kullanılacak olan sensor veya neyse işte yapacağı işlevi hakkında çok kabaca hatta yok seviyesinde bilgi ile bir işe kalkışılıyor onceden araştırılıp bir fikir sahibi olunmuyor e tabi sorularda çok ılgınçleşiyor o zaman.

  GPS i ne sanıyorlarsa artık, sanırım GPRS modemle karıştırılıyor bazen, tamamen farklı şeyler halbuki. GPS konumu hesaplayan bir araç ve çıkışından hesapladığı konumu sunuyor bu kadar. GPS mobil bir cihaza konurki aracın veya izlenecek şeyin konumu hakkında fikir sahibi olalım amacıyla geliştirilmiş ama bu sensorun kendi kendine 10km çapta bir yere veri yollaması konum hassasiyetini bozar mantığına ters yani GPS yanında konumu yollayacak bır duzen mutlaka olmalıdır.

  bir verinin 10km uzağa ıletılebilmesi de çok muazzam bir istek mesela aklıma hemen 10mt ılerı bır verı atıp ne oluyor gordunuzmu demek geliyor.

  bunları kucumseme ve alay ıcın yazmıyorum tespit sadece.

  eğer hayatı bu parallellik içinde yaşarsak ılerıde mesela yenı doğmuş çocuğumuzun 2 aylıkken konuşmasını basket oynamasını fılan beklentısınde olabılır ınsan, yada aldığı ferrari ile tarlada saban çekmesi beklentisinde olabileceği de mumkun. (bu kısmını şakadan yazdım:) )

  neyse temel fikir oncelikle ıyıce araştıralım konuları soruları projelerı aklımızda netleştirelim yapanlar nasıl yapmış araştıralım elimizde kaynak biriksin sonra yapmaya girişirken çok az şeyi sormamız veya hiç sormaya bıle gerek kalmadan yapabileceğimizi anlayacağız.

  benımki bir seçenek tabi yoksa bir kediye adres sormakda bır seçenektir .

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.