Arduino 433mhz receiver'a gelen verileri SD card'a kaydetmek
  • Merhaba;
    İsmim Burak. 27 yaşındayım. Özel bir şirkette kabin memurluğu yapıyorum. İstatistik mezunuyum. Kendimi bildim bileli elektrik ve elektroniğe ilgim var. Ayrıca PHP ve Visual Basic'den öğrencilik yıllarımda az para kazanmadım.

Arduino ile tanışalı 2 sene oldu. Geçen gün fırsat bulup başına oturdum ve DHT11 ile sıcaklık ve nem değerlerini I2C ile LCD üzerinde 3 saniyede bir yazdırdım ve 12 saniyede bir de bir csv dosyasına sd card modulu ile kayıt ettirdim. Şimdiyse aldığım 433mhz tx ve rx ile bu işi kablosuz olarak yapmak istiyorum. Başka arduino'lar kullanarak dht11 den aldığım ilgili verileri tx den yayınlayıp rx den aldım ve bunu rx'in serial'ine yazdırabildim. Soruma gelirsek,

dataString = gun + "/" + ay + "/" + yil + "," + saat + ":" + dakika + ":" + saniye + "," + String("Sıcaklık") + "," + DHT.temperature + "," + String("Nem") + "," + DHT.humidity + "," ;

Üstteki kod parçacığı, üstteki kod sd karta yazılan verileri içeriyor. Fakat 433mhz rx'ten verileri çekerken for döngüsüne girmem gerekiyor ve bunu üstteki DHT.temperature'a nasıl yazmam gerektiğini bilemiyorum.

if (vw_get_message(buf, &buflen)) { // if message received
    Serial.print("Sicaklik: ");
    for (i=0; i < 2; i++)
    {
    Serial.write(buf[i]);
    }
    Serial.println();
    Serial.print("Nem: ");
    for (i = 2; i < 4; i++)
    {
    Serial.write(buf[i]);
    }
    Serial.println();

üstteki kodlarla tx'ten yayınlanan dht11 verilerini rx'le yakalıyorum ama bunu SD karta aktarırken kullandığım dataString e nasıl aktrabileceğimi bilmiyorum.

Belki olay apayrı bir şeydir. Belki de çok kolay bir şeyi gözden kaçırıyorumdur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılarımla.
  • Merhaba, bir fikri olan yok mu acaba?
  • dht.tempereture ve dht.humidty değişkenlerini ve diğer string olmayan değilkenleri stringe donüştürmeniz lazım.

birde 433mhz ıcın yolladıgınız bu string çok uzun bence 433 mhz modullerde yollayacağınız verımlı data uzunluğu 8-10 byte civarındadır daha uzun olduğunda rf frekans çokebılıyor ve o bant cok yogun oldugundan başka verıcıler bastırabılır bu verileri ya bölün veya parça parça atın veya başka bır yontem deneyın.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.