Amonyak sensörü
  • Arkadaşlar iyi forumlar. Öncelikle hepinizi tebrik ediyorum böyle bir forum oluşturulduğu için. Merak ettiğim konu Arduino sensörleri ne kadar doğru ölçüm yapıyor. Tozlu ve bazen nemli bir ortamda amonyak ölçümünü doğru bir şekilde yapabilir miyiz. Cihazı 40 gün sürekli böyle bir ortamda çalıştırabilir miyiz amonyak ölçümü için.
  • sensorler genelde analog oluyor yanı hassas oldugu aralıkta bir voltaj uretıyorlar ve bu gelen voltajın okunduktan sonra bir kalıbrasyon surecınden geçirilmesi lazım.

    bu tıp sensorlerin datasheet de olması gereken değerler gösterılmiş olsa da onları doğrulayacak şartları test etmeniz lazım.

    mesela 20birimlik bir ölçme için sensor 1.1volt uretecekse once bu 20 birimlik test ortamını hazırlayıp sensorun urettıgı voltaja bakacaksını diyelim bu değer 1.1 değilde 1.8 olarak geliyorsa butun olcum tablosunu bu 0.7 lik deger kadar yukseletikten sonra olcumu doğru kabul edebılırsınız.

    yanı kısaca sağlam bır kalıbrasyon yaptıktan sonra max %10 cıvarında hata ıle okursunuz.

    birde sensorler lıneer değildir 20 birimde 1.1v 30 birimde 1.2v ve 100 birimde 1.4 gibi bir voltajda uretebılır bu kırılma noktalarını da ayrıcana kalıbrasyonda belirlemen lazım

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.