Z ile X akse de step motorlarin senkonize (paralel) calismasi icin yazilima ihtiyacim var :-(
  • image

Arkadar resimde gördügünüz gibi bir baglantim var.
    Benim sizden ricam, Görmüs oldugunuz "Z" aksesinin "X" aksesi ile senkonize (paralel) calismasi.
    Bunun icin bir yazilima ihticam var?
    yardimci olumurmusuz.?

bu proje maket ucak kanadi kesmek istiyorum,
  • hocam bu forumda soruna cevap alamayabilirsin, istersen 3d yazıcı benzeri forumlara bak. burda daha çok işler şu şekilde yürüyor; sen bişeyler yapıyorsun kodda veya tasarımda takıldığın yerler olursa burda paylaşıyorsun forum üyeleri yardımcı oluyor.
  • z ekseni ile x eksenininin step motor kablolarınını sırasıyla birlikte bağladığınızda z ile x ekseni birlite hareket ederler.3d printerlarda da z eksenini taşıyan 2 step motor uçları kısa devre yaptırılmıştır zaten kart üzerinde.
  • başkan aynı sürücü 2 motoru süremez, ısınır yanar. hee belki şu olabilir ama z eksenine sürücü takma, x de ki sürücüdende vcc, gnd, enable, dır ve step pinlerinden kablolar lehimle, kabloları boştaki sürücüye gir, step motorunuda bağla, bakalım ne olacak.
  • EmbeddedSystem malesef o sekil denedim, stepler sürücüler (a4899) 2a dolayisila motorlarda 2a yani bir surücü iki motora yetecek akimi veriyor 1 tur atiktan sonra durup ses cikartiyor.
    nsaryc in dedigi gibi sürücü iki motoru tasiyamiyor
    ikinci secenegi denemedim ama onda yine akim sorunu meydana gelicek :-(
    aslinda bu yazilimla cözülecek bir sorun, bilende cevap yazacagini sanmiyorum,
  • sen dene problem olursa sadece vcc ve gndyi normal oturması gereken yuvadan çekersin.
  • maket ucak kanadı kesmek istediğine göre bunun senkronize değil interpole çalışması gerekir. dolayısıyla sana g code işleme kodları gerekli.
    yada şöyle bir soru sorayım.. uçak kanadına ait ölçüsel x,y,z coordinatların nelerdir ve bu koordinatları nasıl karta göndereceksin.

Doğrumu anadım acaba?
  • AccelStepper-Master kütüphanesi işine yarar. Gideceği mesafeyi yazıp run dediğinizde eşzamanlı çalıştırır.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.