KY 038 ses sensörü aynı değeri gösteriyor
  • Merhabalar,

Bu forumda ve yabancı sitelerde yaptığım aramalarda, benzer probleme ve sorulara rastladım ancak çözüme hiç rastlamadığım için sormam gerekiyor.

Projemde KY 038 ses sensörünü kullanarak, ses sensörünün okuduğu analog değere göre farklı sayıda ledlerin yanmasını sağlamak istiyorum. Örneğin ortam sessizken bir led, ortamda hafif ses varken iki - üç led, ortamda yüksek ses varken dört - beş led yanacak şekilde. Daha sonra bu çıkış noktasından projemi oluşturacağım.

Sensörün datasheeti: http://www.datasheetcafe.com/ky-038-pdf-arduino/

Fakat problem şu ki sensörün okuduğu analog değere serial port ile baktığımda hep aynı değeri alıyorum. Ortamda ses olup olmaması fark etmeksizin sabit değer ( + - 3 ) okuyorum. Örneğin okuduğum değerler 247 - 253 aralığında dönüyor sürekli. Normal şartlarda potansiyometre ile hassasiyet ayarı yapabilmem (eşik değeri ayarlayabilmem) lazım fakat potansiyometreyi çevirdiğimde okunan değer bölgesi değişse de sabit değer (+ - 3) okumaya devam ediyorum. Bu sefer de örneğin okuduğum değerler 957 - 963 oluyor.

Yalnız sensöre çok yakından üflediğimde değer aralığı değişiyor. Bunun dışında ortamda ses olsun ya da olmasın, aynı değerleri okuyup duruyorum.

Bu sorunu neden yaşadığımla alakalı fikriniz var mı acaba?

Şimdiden bolca teşekkür ediyorum.
  • modul uzerınde pot varsa ayarlamak gerekebılır. analog sensorler de kesın değer uretmez işine uygun aralıkları tespit edın karşılaştırıkende en yuksek değerı once kontrol edın gıttıkçe kucuk deger aralıklarını kontrol edersınız

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.