Arduino ile home otomation
  • Merhabalar öncelikle. Ben bitirme ödevimde android telefonumla evdeki lambaları açıp kapayan bir proje yapmak istiyorum. Arduino, arduino ethernet shield ve röle kullanacağım. Daha önceden (erasmustayken) arduino ile uğraşmıştım ama pek üstüne düşmemiştim haliyle. Bu projeyi yapmak istiyorum ama arduinonun ve ethernet shieldlerin birçok türü var. Yanlış almak istemiyorum, hangisini seçmem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
  • Arduino Ethernet + Protoshield (bunun üzerine röleyi ve röleyi sürecek transistörleri kendiniz yerleştirirsiniz) yeterli olacaktır. Arduino Uno + Ethernet Shield daha pahalıya gelir. Zaten Arduino Ethernet, Uno'nun ethernet entegre edilmiş hali.

Projede internet kullanmanız şart değilse ve direkt telefonla kontrol edebilmek yeterliyse Bluetooth da kullanabilirsiniz. Arduino BT(Bluetooth entegre edilmiş Arduino) veya Arduino Uno+Bluetooth Shield 'la röleleri sürebilirsiniz. Bluetoothta mesafe problem olur tabii ki.

Kolay gelsin.
  • Tekrardan merhaba. Zaman ayırdığınız için sağolun hocam. Projemdeki lambalar hem internet yardımıyla bilgisayardan(arduino web server ile sanırım), hem de yapacağım bir android program ile telefonumdan kontrol edilebilmesi lazım. Dediğiniz gibi 'Proto Shield R3' ve 'Arduino Ethernet With PoE' kullanmak mantıklı gerçekten. Bir de aynı zamanda android programı da olacağından 'android development kit' tarzında bi parçaya gereksinim olacak sanırım. Araştırırken 'Arduino Mega ADK' buldum, acaba işimi görebilir mi? Başlangıçta eksik bilgi verdiğim için kusura bakmayın. Programlama konusunu yapabileceğimden eminim ama şu parçaları seçme konusunu riske atamıyorum. Yardımlarınız için yeniden teşekkürler...
  • Bir tane Mega ADK alın bir tane de ethernet shield.
  • Teşekkür ederim hocam...
  • @ahmetalpat hocam ben de benzeri bir proje yapıyorum, ancak aklıma birkaç soru takıldı. Arduino Mega ve Arduino Mega ADK arasındaki fark tam olarak nedir? Mega ADK ile çalışan kodlar (Android içerikli), Mega'da çalışır mı? Öğrendiğim kadarıyla Mega ADK'da Mega'ya ek bir de USB Host varmış. USB Host'un tam olarak görevi nedir?
  • Ben Android ile IR-led üzerinden bir lambayi acip kapamaistim.
    isterseniz adres:
    http://forum.arduinoturkiye.com/discussion/1194/android-bluetooth-ir-led-uezerinden-lamba-kontrolue#Item_3
  • @FuatAkdemir en son sorunsuz aktarım yapılıyordu. @Digimensch'in projesi üzerinden de ilerleyebilirsiniz.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.