Programlanabilir Açık Kaynak Kodlu Mini Drone Projesi
  • Merhaba Arkadaşlar,

Gelişen dünya teknolojisinde kodlamanın önemi artık herkes tarafında bilinmekte. Öyle ki çoğu ilkokullar gelecek nesillere kodlama öğretmeye yakın zamanda başlayacak.

Benim de çocuklara ve mühendislik öğrencilerine drone programlaması konusunda eğitim vermek amacı ile seri üretim aşamasına getirdiğim bir drone projem var. Proje kısaca ucuz maliyetli, programlanabilir ve açık kaynak kodlu bir drone geliştirme kartı.

Mikrodenetleyici ve İletişim görevlerini ESP8266-12e modülü yapıyor. Üzerinde başka bir mikrodenetleyici yok. Bu moddülün fiyat avantajının yanında drone nun internet of things projeleride de kullanılabilir olmasını sağlaması oldu. Üzerinde ki pillere nem ve sıcalık sensörü bağlıyarak hava istasyonu veya üzeride ki yükseklik sensörünü kullarak uyarı sistemi gibi projeler geliştirebilceksiniz.

ESPcopter Drone Geliştirme Kartı ile yapabilcekleriniz kısaca;

• Internet sitesinde bulunan eğitimleri kullanarak basit seviyeden ileri seviyeye kadar kodlama öğrenebileceksiniz.
    • ESPcopter üzerinde bulunan ESP8266 wi-fi modülü ve 11 farklı sensör sayesinde bir çok Internet Of things projeleri geliştirebilirsiniz.
    • Drone uçuş dinamikleri, kontol ve denge algoritmaları gibi konularda uygulamalı olarak kendilerinizi geliştirebilirsiniz.

Teknik Özellikler
    • Mikrodenetleyici İOT uygulamaları için geliştirilmiş ESP8266-12E 32-bit RISC CPU: Tensilica Xtensa LX106 running at 160MHz
    • Yaklaşık 32gr ağırlık 80*80mm boyut
    • 260 mAh batarya ile 8 dakikaya kadar uçuş süresi
    • USB bağlantı ile 25 dakikada şarj olabilmesi
    • IEEE 802.11 b/g/n Wi-Fi bağlantısı ile iletişim
    • 3- eksen MEMs gyros ve 3-axis accelerometer: Invensense MPU-6050 Sensör-
    • 2cm - 200cm mesafe lazer sensörü VL53L0X
    • 0.03hPa / 0.25m çözünürlüklü BMP180 barometrik sensörü

Projemi ucuz maliyet ile üretebilem için en az 400 adet sipariş almam gerekiyor. Şu an küresel fonlama sitesi indiegogo başlattığım bir kampanya var.
    Eğer dronelar ile ilgileniyor veya arduino üzerinden programala öğrenmek istiyorsanız kampanya sayfası üzerinden ön sipariş verebilir veya projenin hayata geçmesi için 5 dolar bağış yaparak destek olabilirsiniz. Ayrıca bu proje ile ilgilenebilecek tanıdıklarınıza bilgi vererekte katkıda bulunabilirsiniz.

Destek, soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Kampanya:

https://www.indiegogo.com/projects/espcopter#/
  • güzel proje başarılar dileriz

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.