7 Segment 2 Digit Display Multiplexing.
  • 2 tane 7 segmentlik 18 pinli anot(16 segment + 2 digital pin) led göstergelerim var. Bunları multiplexing ile birleştirdim ama arduino ya bir sayıyı yazması için sinyal gönderdiğimde gönderdiğim sayının ilk rakamını yazdı. Anladığım kadarıyla multiplexing hakkında bir yazılım desteğine de ihtiyacım var.
    Kafamda oluşan argoritma şu:

1. İlk digital pine high sinyali gönder ve 0 dan 9 a kadar saymasını sağla.
    2. Sayı 10'a geldiğinde segmentlere 0 rakamı yazmasını söyle.
    3. İkinci dijital pine sinyal göndermeyerek 0 da kalmasını sağla.(Burası bir teori nasıl yapacağımı bilmiyorum.)
    4. Segmentlere (gecikmesiz bir şekilde) 1 sinyali gönder. (Ikinci dijital pinde gecikme olduğu için 0 olarak kalacak) ve ilk dijital pinin sinyalini keserek 1 de kalmasıın sağla.
    5. İkinci dijital pine 1 den 9 a kadar sinyal gönder.
    6. Sayı 20 olduğunda segmente 0 sinyali gönder
    7. İkinci dijital pine sinyal göndermeyerek 0 da kalmasını sağla.
    8. Segmentlere (gecikmesiz bir şekilde) 2 sinyali gönde. (İkinci dijital pinde gecikme olduğu için 0 olarak kalacak) ve ilk dijital pinin sinyalini keserek 1 de kalmasını sağla.
    9. Cihaz resetlene kadar devam et.
    Bu benim teorim acaba yanlış mı düşünüyorum?

• şu orneği bir inceleyin
    http://www.hobbytronics.co.uk/arduino-4digit-7segment

teknik olarak tum a,b,c,d,e,f,g, dot segmentleri ortak bağlayacaksınız. ve segment 1 ve segment 2 yi ayrı ayrı sureceksiniz daha sonra çok hızlı şekılde once segment 1 ve sonra sekment 2 yı sureceksin. led surme işi bu kadar. gerıye yazılacak sayının görunumu kalıyor onu da kodda sayılara karşı gelen ledleri yakacak şekılde planlayacaksın. ve en son olarak 2 haneli bir sayıyı hane hane dönüştürüp ledleri sureceksin

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.