DHT sensörlerde direnç kullanmam şart mı?
  • Merhaba, elimde Dht22 sensörü var. İnternetteki anlatımlarda 10k direnç kullanmam gerektiği yazıyor. İnternetteki araştırmalarıma göre direnç kullanmamızın nedeni sensörden gelen bilgiyi arduinonun okuyabileceği seviyeye düşürmekmiş ama direnç kullanmadan da sensörden bilgi okuyabiliyorum.(Doğruluğundan emin değilim ama tutarlı değer gösterdiğine inanıyorum.) Sorum başlıkta da belirttiğim gibi 10k direnç kullanmam gerekir mi gerekirse de elimde bir tek 20k direnç var o da olur mu?
  • o dirence pull up deniyor yani dijital sinyal boşta kaldığında hattı +5v seviyesine çeker hat kararsız kalmaz. bu amaçla kullanılıyor. dht11 datasheetine bakarsanız orada da dırenc oldugu gorulur. 10k veya 20k arasındaki fark ise 10k da hat daha hızlı yukselir 20k da o kadar hızlı yukselmez bu durumda okuyacağın bilgi anında karasız bir durumda işlemci hatalı veri okur değerlendirir.
  • Yani 10k dirençsiz okuduğum değerler yanlış mı olur beni biraz daha aydınlatabilir misiniz?
  • şimdi doğru olsa bile az sonra yarın 10 gun sonra ne olacağı belli olmaz. kendimi ramazanda soru soran ummete cevap veren hoca gıbı hıssettım dudaklarımı sılatsam orucum bozulurmu bozulmaz peki şöyle hafiften gırtalaga gagara yapar gibi yapsak ama o anda kucuk dıle 1 damla yapıştı bozulurmu dıyenler gibisin kardeşim. her işin bir kuralı var yapacaksan doğrusunu yap. okudugun degerler yanlış olur dıyeyım ama sen bunu dınlemeyeceksın yınede. olmuyor boyle bu işler.
  • Senin kaç tane yazını okudum, sorularıma cevap verdin.Tabikide dediğini yapacam. Biraz sivri dilli olduğunu biliyorum ama döv söv soruma cevap ver. Verdiğin bilgi de beni tatmin etti,sağol.
  • :) Sadistik bir cevaptı tebrikler.

Sevgili 0babalele0 elektronikle aran nasıl bilmem ama, elektroniğin en temel kuralları vardır. Örneğin eğer birgün fırsatın olur da osiloskopun probuna parmağını dokundurursan osiloskop ekranında 50Hzlik bir sinyal göreceksin.
    Şimdi sana soru nerden geliyor bu 50Hz ? Yoksa insan bedeni 50Hz mi üretiyor.
    Tabiki değil. Sebebi şu her ne kadar görmesekte her tarafımız sinyaller, gürültüler, parazitler ile dolu. Senin şuan çalıştığın ortam da zerre parazit, gürültü, baska sinyal yoktur (ki bu düşük ihtimal ama örnek olsun diye söylüyorum) sen DHTnin bacağına direnç bağlamazsan da çalışabilir ama yarın bu devreyi birde hocama göstereyim diye okula/işe götürürsen bir bakarsın ki aaaaa evde çok iyi çalışıyodu okulda çalışmıyor rüzgardan hasta oldu herhalde gibi şeyler söylemeye başlarsın. İşte bu her türlü koşulda çalışma olayıda başlı başına bir iş. Pull up, Pull down bunlara birer örnek. O yüzden eğer DHTyi yapan adam şu pini 10k ile şuraya çek diyorsa. Bu adam bunu test etmiş burada bir alicengiz görmüş ki sana bu uyarıyı yapıyor :)

Umarım halk dilindeki açıklamam açıklayıcı olmuştur.
  • Açıklaman için teşekkür ederim. Branşım bilgisayar mühendisliği,elektronik bilgim yok ama öğrenmek için cırmalıyorum. Detaylı sormamın nedeni de mantığını anlamak.
  • Gel sen bana şu get post database sql kayıt filan öğret bende sana elektronik öğreteyim ne dersin :)
  • Fazla bilgim yok ama elimden geldiğince yardım ederim.
  • Sayın ekmekci,
    sql için https://www.w3schools.com/sql/default.asp,
    php için https://www.w3schools.com/php/default.asp adreslerini kullanabilirsiniz,
    ben, öğrencilerime bu siteden adım adım gitmelerini istiyordum.Oldukça faydalıdır.

Saygılarımla
  • Tesekkurler dostum. Ilk fırsatta bakacağım. Umarım bu siteler 0bilgi sahibi insanlar için de faydalıdır.
  • @ekmekci Ben sana get post sql kayıt php basit şekilde öğretirim sende bana AT komutlarıyla HTTP sorgusu yapmayı öğret olur mu :))
  • @mertdemirel95 olur tabi ya neden olmasın :)
    AT komutundan basit ne varkiii

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.