Değişken tipi dönüşümü
  • Merhaba,

Bir değişkenin tipini başka bir değişken tipine kalıcı olarak değiştirmek istiyorum. Mesela " int sayi " diye bir değişken var. Gsm Shield den gelen mesaj ile " sayi " değişkenin türünü kalıcı olarak float yapmak istiyorum. Yani artık programın heryerinde " sayi " değişkeni float olarak algılanacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
  • Merhaba,

C dilinde değişken tipi sabittir, değiştirilemez ve değiştirmeye de gerek yoktur. Böyle bir şeyi neden yapmak istediğinizi bilmiyorum ancak alternatif çözüm yolları olarak şunları söyleyebilirim:

1. Değişkeni float olarak tanımlayıp, integer olarak algılanmasını istediğinizde değişkenin başına (int) yazarak type-casting yapabilirsiniz.

2. Bir float ve bir integer'dan oluşan union tanımlayabilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman integer olarak istediğiniz zaman float olarak kullanırsınız.

Mesajın gelip gelmediğini de global bir boolean değişkeniyle takip edersiniz.

İyi çalışmalar.
  • Teşekkürler...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.