nRF24L01 ile klon arduino uno haberleşmiyor
  • herkese merhabalar. izlediğim video eşliğinde bir bağlantı kurmaya çalıştım. başlıkta belirttiğim gibi ne yaparsam yapayım bağlantı kuramadım. kablo bağlantılarında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum en aşağı 30 40 defa söküp taktım. Şöyle bir sıkıntı yaşadım; kodları yükledikten sonra alıcı kısmındaki nRFL01 ısınmaya başladığını fark ettim ve güç bacaklarında ki voltajı ölçünce 2.60 V olduğunu gördüm. Daha sonra kodu silip tekrar bacakları ölçtüm 3,27 v vardı. Yani kodu yükleyince alıcı kısmında voltaj düşüyor. Vericide ki nRFL01 de kodları yükleyince herşey normal gözüküyor ne ısınma var ne de voltaj düşmesi yani 3,27 V var. daha sonra forumlardan vcc ve toprak arsına 4.7u condansator koyunca sıkıntının giderildiğini okududum bende iki nRF'ye de condansator lehimledim ama daha önce yaptığım ölçümlerden farklı birşeyle karşılaşmadım. acaba kodları yükledikten sonra 3.27 voltun 2.60 Volta düşmesi normalmi ya da sıkıntı ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim kafayı yemek üzereyim. Kodları kütüphaneyi ve izlediğim videonun linkini paylaşıyorum.

video =

kütüphane = https://github.com/maniacbug/RF24
    kodlar = https://github.com/meraklimaymun/nRF24L01
  • bu nrf cihazlarda bır baglanma problemıne hep rastlıyorum bıraz hassas çalışıyorlar dogru duzgun çalışan ornek ve kutuphanede hangisi belli degıl. ben kendım de bır kaç deneme yaptım pek duzgun çalışmamıştı belkı bır gun bakarım tekrar ama zor bu aralar.
  • Ben başlayacağım tecrübelerimi aktarırım.
  • Bakabilirseniz haberlerinizi bekliyorum hala çözebilmiş değilim problemi.
  • Merhaba bende nrf ile haberlesme problem yasiyorum bir sonuc aldiniz mi
  • Merhabalar,
    3. set nrf24l01 deniyorum. Düzgün bir iletişim kurabilmiş değilim. Duman 34 aynı problemi bende nrf24l01+pa+lna modülünde yaşıyorum. Normal çalışan bir devre değil uzak durmak gerekiyor.
  • nrf24l01 besleme pinlerine 100 microfarad ve 100 nanofarad kondansatör atın.
    (nfr ye en yakın pinden )
    oldukca etkiliyor. kopma problemleri düzeliyor..
    birde 3.3 volt beslemeyi arduino üzerindeki usb çipinin çıkışından değil de ayrı bir regülatörle sağlayın.. ör nano üzerindeki 3.3 volt usb serial çipinin sağladığı bir kaynaktır ve nrfyi çalıştırmada sıkıntılıdır.
    kısacası nrf modüller besleme konusunda oldukça hassas olduğunu gördüm.
    ayrıca çift yönlü haberleşiyor iseniz yani hem verici hemde alıcı moda alıyorsanız, periyodik veri gönderim zamanlamanız iyi olamalı (deneyerek buluyorsunuz)
    mesela 1 saniyede 1 veri gönderirken sıkıntılı, 10 ms debir veri gönderirken normal çalışabiliyor..(ilginç ama tecrübem bu)
    saygılar..
  • Duman 34

ben nrf24l01+pa+lna ya besleme girişine 5 volt veriyordum. nrf24l01+ pa+ lna Arduinonun 3,3 çıkışından enerji verince bir problem kalmadı. NRF ye kaç volt ile beslediğini bir kontrol et istersen.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.