leonardo bluetooth ustunden kod yuklemek ve serial iletisimin kapatilmasi
  • merhaba,

baslikta belirttigim gibi leonardo kartina bluetooth ustunden kod yukleyebilmek istiyorum

ayrica

leonardo kartini bilgisayara taktigimda driver manager bolumunde sadece keyboard-mouse vs yazmasini istiyorum, bildiginiz gibi arduino kartlari usb ustunden programlanabilmeleri icin com port olarak ta device manager icinde gozukuyorlar

umarim istedigim seyleri temiz bir sekilde aciklayabilmisimdir.

.....

bildigim kadariyla uno gibi ustunde bilgisayar ile iletisim icin chip bulunan kartlarda bluetooth ustundeki tx-rx leri capraz baglayarak bluetooth ustunden kolayca kod aktarabiliyoruz.

atmega32u4 chipli kartlar (leonardo, pro micro) icin optiboot adinda ozel bir bootloader yuklemek ve asagida paylastigim linkteki adimlari takip etmek gerekiyor,

https://www.instructables.com/id/How-to-upload-sketches-to-Pro-MicroLeonardo-via-se/

birinci istegimin gerceklesmesi icin buraya kadar her sey tamam diyebilirim.

ikinci istegimin gerceklesmesi icin yani leonardonun bilgisayarda sadece klavye olarak gozukmesi icin

https://forum.arduino.cc/index.php?topic=262897.msg1856471#msg1856471

yapmak gerektigi yaziyor.

kafama takilan asil soruya geliyorum

eger ben ikinci islemi yaparsam yani bootloader dosyalari arasinda bir kac satiri serial ieltisimi kapatacak sekilde duzeltirsem bluetooth ile kod aktarimi bozulmus olmaz mi? bu iki istek arasinda bir baglanti var mi? varsa eger bu baglanti nedir ve her iki seyi yapabilmek icin ne yapmam gerekiyor?
  • bt modul ıle program atmak o kadar kolay değil bununla ılgılı proje olması lazım onu bir araştır derim.
  • aslinda cok kolay bt ile arduino arasindaki tx rx leri capraz baglayip arduinoyu beslediginizde pc yada android ustunden bt dongle in com portunu kullanarak sketch yukleyebiliyorsunuz, yapan cok kisi de var

atmega32u4 kullanan kartlarda is degisiyor, onu anlatan linkide zaten paylastim, amacim pc ile arduino arasndaki seri iletisimi kapatabilmek ve ayni anda bt ile kod yukleyebilmek, sormak istediigm soru buydu
  • sıkıntı şu olur; yazılımı yukleme için once resetlemek gerekıyoır bu resetten sonra boot kodu kısa bır sure çalışır ve seriye bakar gerekli yujkleme işareti varsa yukleme için verileri bekler.
    sen şimdi uzakta gormedıgın bir sistemi once resetlemeyı başarman lazım bu resetleme sırasında ıse boot kodun başladıgını anlayıp işlemi başlatman gerekecek. benım anlatmak ıstedıgım de buydu. yoksa tabıkı rx tx filan fılan gıder gelir kodlar da öncesi muhım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.