ozellestirilmis icsp haberlesmesi
  • merhaba,

bildiginiz uzere arduino kartinin icine, icsp ( a.k.a. isp) pinleri uzerinden bootloader ve sketch yuklenebiliyor.

usbasp de icsp pinleri ustunden kod yuklemek icin acik kaynak olarak bulabileceginiz en ucuz ve en yaygin proje.

simdi ben hem kendi yaptigim devreyi guncelleyip hemde acik kaynak olan usbasp projesine eklemeler yapip sadece birbirleri ile konusabilen, kendine ozel ilesim sistemine sahip bir devre insaa etmek istiyorum.

neden diye soranlar olabilir

arduino ile hobi olarak is fikirleri ve projeler uzerine calisiyorum, hayata gecirmek istedigim ticari olmasini umdugum bir proje var. bu projenin yazilimi kulanicilar tarafindan update edilebilsin istiyorum, update etmeleri icin gerekli donanimi da benden alsinlar istiyorum, kisaca amacim bu

bu sadece olursa iyi olur diye dusundugum fikirlerden birisi, teorik bir soru oldugu icin yanitlamasi zor olabilir
  • icsp ustunden protokol uygulayamazsın direk programlama ıcın ayrılmış port ve atmeganın romunda yani fabrıkasyon kod yukleme kodu işler orada.
    arduıno bootloader kodunu modıfıye edeceksın kendıne gore yanı serıalden yolladıgın kod şifreli olmalı boot kodunda bu şifreyi çözecek algoritma olmalı. teorik olarak her urettıgın cıhaza farklı şifreleme vererek koruyabılırsın. yanı kodu başından sonuna kadar şifreleyip o şekılde code/decode işlemi yapacaksın.
  • aslinda benim aklimda smd bir role kullanip roleye usb ustunden gerilim verdigimizde sinyal bacaklari ustundeki iletisimi acmak gibi basit bir dusunce var

simdi benim icsp haberlesmesi icin kullanmayi dusundugum plug:

https://tr.aliexpress.com/item/10-Pcs-Female-Mini-USB-Type-B-10-Pin-SMT-SMD-Mount-Jack-Connector-Port/32795329305.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.fjh2h4

goreceginiz uzere 10 tane pini var, 6 tanesi icsp haberlesmesi icin diger 4 u bos konumda suan

ne kadar basit o kadar iyi benim icin, kimsenin, update devresini almamak icin zahmet edipte uflemeli hava istasyonu kullanip plug'i sokecegini yada bununla ugrasacagini sanmiyorum, ugrasan olursa 1-2 kisi ugrasir onlarda en fazla urunun reklamini yaparlar, her turlu kazanc var

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.