• Arduinoyla yaptığım gübre dozajlama yapan bir makine yaptım fakat dozajlamada sıkıntılarım var. Sistem giren gübreyi selonoid vanalarla kontrol ediyorum. İstediğim değerin üstüne gelince vana kapanıyor altına gelince tekrar açıyor ama bir türlü o değeri tutturamıyorum. Bu konuda bilgisi olan varmı?
  • Değer derken? istediğiniz değer ise elle giriyorsunuz sanırım tutturamadığınız kısım neresi acaba?
  • İf ( ec < deger) {

digitalwrite(role,LOW)
    }

İf ( ec>deger){
    digitalwrite(role,HIGH)
    }
    Böyle bir kod yazdım ama istediğim değeri tutmuyor.
    Araştırdım biraz karar verme süresi olması lazım. Yani vanayı açıp kapama işlemini 5 saniye önceki ec ye göre karar vermesi lazım bunu nasıl yapabilirim
  • öyleyse sizin datayı loglamanız gerekiyor sürekli sizin demek istediğiniz şu mu if bloga içine girecek değeri sağlamış olsa bile 5 saniye önce ki değere göre mi işlem yapsın , bu mantık mı istediğiz ? bu mantık pek iyi değil bence.
  • EC sönsörüne gübre gelene kadar 5 saniye geçiyor o yüzden istediğim değeri tutturamıyorum
  • peristaltik pompa kullanmayı öneririm..
    pompanın hızını EC değerine göre azaltıp artırarak stabil dozlama yapabilirsin..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.