dijital saat yapımı
  • Selamlar, Arduino konusunda yeniyim. Aklımda bir dijital duvar saati yapma fikri var, bununla ilgili araştırmalar yaparken Arduino ile bu işi çözebileceğim kanısına vardım. Eğer yanlış bir kanıya varmış isem lütfen düzeltiniz.
    Araştırmalarım sonucunda da buraya ulaştım.
    Bu konuda bana fikir verebilecek, yardımcı olabilecek birileri var mıdır?
    Eğer cevap alabilirsem projemin detaylarını paylaşmak isterim.
  • Tamda dediğin gibi arduino ile dijital saat yapabilirsin.
    Tamda dediğin gibi doğru yerdesin.

Sana nasıl yardımcı olabiliriz ?
  • Cevapladığınız için çok teşekkür ederim :)
    Çok mutlu oldum.
    Elimde yapmak istediğim saatin kabaca bir çizimi var. Bunu nasıl paylaşabilirim?
    Fotoğraf yükleme seçeneği göremedim :(

Biraz anlatmaya çalışayım ;
    dakikayı gösteren 2 haneli bir dijital gösterge olacak. 12 tane de led olacak. Saat kaç ise onun ledi yanacak ve dakikası da dijital göstergede görünecek.
    Mesela saat 6'yı 42 geçiyorsa 6'nın ledi yanacak, 42 olan dakika da dijital göstergede gösterilecek.

Bu kadar :)

Yani bu saat için nereden, nasıl başlayabilirim, hangi Arduino'yu satın almalıyım?
    Teşekkür ederim :)

• Öncelikle fotoğraf upload siteleri mevcut o sitelere fotoğrafını yükle buraya linkini at.

Arduino Uno işini görecektir. Önce bir arduino al ve 1 adet ledi yakıp söndür ki program nasıl yazılır arduino nasıl kullanılır öğren. Daha sonra devam ederiz.
  • https://ibb.co/fox1vQ

Saat bu. Şimdi led yakma işini çözmeye gidiyorum. geri dönünce yazacağım :)
  • Sen ledi yak bu projeyi yaparız birlikte
  • Selam, ledi yaktım :)
    3 saniye yanıyor, 1 saniye sönüyor.
    Bunu sürekli yapıyor :)

Ben araştırmalarıma devam ediyorum, kafamda kodlamayla ilgili bişeyler de şekilleniyor gibi oldu ama tabi yanlış düşünüyor da olabilirim :)

Bu aşamadan sonra iletişimimizi nasıl sağlayacağız, buradan yazışmak uzun sürüyor.
    Mail üzerinden mi devam etsek ya da direk telefona falan mı geçsek?
    Ne yapsak :)

Görüşmek üzere
  • Bravo,
    Mail ve tele geçmek kolay fakat bu sefer bu konunun baska arkadaslara faydası olmayacak. Bu sebeple burdan devam etmek daha mantıklı.

Şimdi ledi yakabildiysen sırada RTCmodülü kullanmak var.
    Kendine bir internet sitesinden RTC modül satın al, RTC = Real Time Clock demek. Bu modül ile birlikte saatin kaç olduğunu bileceksin. Bu modüllerin pillileri mevcut. Pilli RTC satın al
  • Anladım :)
    Buradan devam ediyoruz :)
    RTC modülünü bazı videolarda görmüştüm ama bana lazım olacağını zannetmemiştim.
    RTC şart mıdır, o olmadan çözemez miyiz?
    Anlamak için soruyorum, o modül ne işimize yarayacak?
    Kodlamayı uygun şekilde yaparak saati (zamanı) yürütemez miyiz?

Mesela; ilk led 1 saat= 60*60=3600 saniye yansa , sonra sönse
    Bu led yandığı sürece display 0'dan 59'a kadar sayıları gösterse
    59'dan sonra tekrar sıfırı gösterse, o anda da ilk led sönse ve ikinci led yansa,
    ikinci led yandığı sürece aynı işlemler tekrar etse,
    bu döngü 12 saat boyunca devam etse ve 12 saat sonunda da başa (ilk led) dönse.
    Umarım anlatabilmişimdir :)

Kafamda kurgusunu böyle tasarladım, yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bu mantıkla gidersek olur mu, yoksa RTC modülüne illa ki ihtiyacımız var mıdır?
  • Dediğin şekilde yapabilirsin, fakat o bir saat olmaz sayıcı olur :)

aslında kastım şu, sen sayma işlemlerini işlemciye yaptırırsan işlemcideki osilator toleransından dolayı, belli bir süre sonra bakacaksın ki saat 10 senin ki gösteriyo 11

Ayrıca RTC sadece bu iş için dizayn edildiği için içerisine birkere saati set etmek yeterli olacaktır.
  • Tamam üstad anladım :)
    Bazı sorular var kafamda?
    Bu RTC modülünün DS 1307 ve DS 1302 diye modelleri var. Aralarındaki fark nedir?
    Bana hangisi lazım?

Ben bu sistemi 9V ile beslemeyi düşünmüştüm, uygun mu sence?
    Arduino Uno'nun 5V ile çalıştığını biliyorum.

Ya da 2 ayrı pil olmasın diye bu RTC modülünün pili ile bütün sistemi besleyebilir miyiz?

Bir de dakikayı gösterecek displayleri de alayım diyorum da, 7 segment display miş adı sanırım.
    Bunların da anot ve katot ayrımları varmış. Bunların farkı nedir ve bize hangisi lazım?

Çok soru sordum, özür dilerim :)

• Dostum bu sorular güzel fakat, araştırıpta bulamadıklarını sormalısın.
    Bu şekilde milyon tane soru türeyebilir.

9V pil ile besleyebilirsin çünkü arduino üzerinde regulator mevcut arduino pinlerini incelersen Vin diye bir pini mevcut buradan 9v verdiğinde arduino normal olarak çalışmaya başlar.

RTC modülünün pili 3v luk pildir arduinoyu çalıştırmaya yetmez.O pilin tek görevi içerisine set ettiğin saat ve tarihi unutmamasını sağlar. Her pili çıkartıp tekrar taktığında rtc modülünü tekrardan set etmen gerekecektir.

Ortak anot veya ortak katot bu aşamada senin için bir önem arzetmez.Kısaca bahsetmek gerekirse, ortak anotlu displayda Vcc gerilimi sabit verilir, hangi led yakılmak isteniyorsa o ledin diğer ucu ground a çekilir böylece led yanmış olur

ortak katotluda ise tam tersi ledlerin groundları sabit verilir, hangi led yakılmak isteniyorsa o lede vcc gerilimi verilir böylece led yanmış olur.

DS1307 ile 1302 arasındaki farkı sana bırakıyorum
  • Üstad, dersimi çalıştım, yanlışım varsa düzelt lütfen.

DS1302 ile DS1307 arasıdaki temel fark iletişim şekilleri ve sapma miktarları imiş, DS1307 daha stabilmiş ve ayda 1-2 dk arasında sapma yapıyormuş. Sapma miktarı da kullanılan 32.78 KHz'lik kristal osilatörün kalitesine bağlı.

Bir de DS3231 modülünü öğrendim. Bu modül, içinde sıcaklık değişimini ölçen bir sensörü varmış ve bu sensör sayesinde ısı değişimlerini tespit ederek sinyal sapmalarını düzeltebiliyormuş.

Anladığım kadarıyla saati sayma işini osilatör sinyal üreterek yapıyor.

DS3231 almaya karar verdim.

Harici bir osilatör almadan DS3231 ile işimi çözebilirim diye düşünüyorum. Ne dersin?

Ya da, zamanı daha da doğru ölçecek ve sapmayı daha da azaltacak başka çözüm bulabilir miyim?
    Sesli düşünüyorum :) Bu saat tam doğru zamanı göstermesi için GPS modülü ile uyduya falan bağlanabilir mi, yoksa saçmaladım mı :)

RTC dersimi geçtim mi?
    Sırada ne var :)

• Bende de 7segment ve rtc var. Led ve renkli tft ekranı kullandım kütüphane ile kullanımı kolay. Sıra 7 segmenti öğrenmekte. . Takipteyim.
  • Bravo, doğru araştırmışsın ayrıca güzel bir yere parmak basmışsın.
    Diyorsan ki bu saat benim için çok önemli sapmaydı, pildi, set etmekti uğraşamam diyorsan GPS güzel bir çözüm ama rtc ye göre biraz daha pahalı bir çözüm. Eğer rtc kullanacaksan arduino ile standart (en çok) kullanılanı tercih etmeni öneririm.
    Eğer GPS kullanacaksan o ayrı bir mevzu. GPS sana vecereği NMEA cümlesinin içerisinde her zaman bir UTC bulundurmaktadır. Bu UTC değişmez fixtir. %100 doğrudur.
    Ne kulllanacağın sana kalmış yani.

umtu06 nında dediği gibi,

Led yaktın,
    saat okudun,
    sırada 7 segment display var.
  • Üstad, Eğer rtc kullanacaksan arduino ile standart (en çok) kullanılanı tercih etmeni öneririm derken neyi kastettin? En çok kullanılan modül hangisi?

Ben bu saati evime asmak ve kullanmak istiyorum. Sapmaydı, set etmekti, RTC modülünün pilini ayrı değiştirmekti falan gibi işlerle ben uğraşırım da, ben yokken başkası bu işleri yapamaz. Bu yüzden sadece bütün sistemi besleyen pili değiştirmek dışında ilgi istemeyen bir sistem olsa iyi olur.

GPS modülünü araştırmaya başladım bile :)

Display mevzusuna, RTC'ye bakınırken zaten biraz bakmıştım.

Display, BCD kaynağından girilen ondalık sayı değerlerini binary koda çeviren bir entegre ile kullanılıyor. Ortak anot ya da katot tanımına göre, displayın anot ya da katot uçları birleştirilerek ortak çıkış pini haline getirilmiştir. Anot olan displayin ortak pini güç kaynağının pozitif ucuna, katot olan displayin ortak pini güç kaynağının negatif ucuna bağlanır. Diğer kalan 7 adet giriş de diğer kutba bağlanır ama bu bağlantıda araya uygun birer direnç bağlanmalıdır. Yoksa display zarar görür.

Anladığım kadarıyla benim sistem için ortak anot ya da ortak katot olması farketmeyecek, yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.