• arkadaşlar iki arduinom var biri uno diğeri mega
    unodan megaya uart yaptım sorum şu

unodaki iki sensorden verileri sırasıyla gönderdim
    ilk veri 1. sensor id si (mesala 1 yada 2 gibi)
    ikinci veri 1. sensor degeri (0255 arası)
    ucuncu veri 2. sensor id si
    dorduncu veri 2. sensor degeri (0255 arası)

ve bu verileri serial.write ile yukarıda yazdığım sırayla gonderiyorum.
    Mega tarafında ne yapmam gerekir ki bunları yine sırayla alabilsin. Çünkü unodaki herhangi bir takılmada okuma sırasında başka veri alabiliyorum.
    Not: delay(50); //daha uzun bir bekleme kullanamam
  • ne gibi problemler yaşıyorsun açık olarak söyler misin.

Gönderim tarafın nasıl ? hepsini aynı anda mı gönderiyorsun ?
    Alma tarafın nasıl bir örnek göster
  • gönderim tarafı şu şekilde
    serial.write(sensorid);
    serial.write(veri);
    serial.write(sensorid);
    serial.write(veri);

karşı tarafta bunu nasıl sırasıyla okurum herhangi bir takılmada vs. id yerine veri gelecek ve bütün hesaplar bozulacak.

aldığım sırayla okumak istiyorum yani karışıklık olmadan
  • Çok fazla yöntem var aslında verileri dinamik bir dizide toplayıp string.h kütüphanesindeki komutları kullanarak yapabilirsin ya da gönderirken , atarsın aralara okurken , kadar okursun birinci verin sonraki okuman ikinci verin olur , illa id ile yapacam dersen id lerin dizide ki indexlerini bulursun bir tanesi 0 zaten diğerini bulduktan sonra verileri çekersin gibi.
  • https://engineeringvolkan.wordpress.com/2016/12/31/strtod-c/

Yazının ikinci partında A125B150 A ve B id leri ile servo değerlerini göndermiştim ve ayırma yapmıştım.Serialden okuduklarını bir dizide toplayacaksın sadece.
  • tum verilerin arasina ayirt edici bir isaret koyup veri alirken bu sirayi takip ettirebilirsin

ornek veriyorum

@ 1-sensor-id * 1-sensor-value % 2-sensor-id $ 2-sensor-value !

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.