L298 DC ve Step Motor Sürücü EŞİT DAĞILMAYAN VOLTAJ
  • Öncelikle herkese kolay gelsin arkadaşlar.Konuya girmeden önce iyi bir elektrik bilgimin olmadığını paylaşmak isterim.
    Sorunum şu;
    L298 DC ve Step Motor Sürücü ile 6V 250 Rpm Motoru sürmek istiyorum.Ancak motoru A konnektörüne bağladığımda sorunsuz çalışıyorken B konnektörüne bağladığımda motorda herhangi bir hareketlilik olmuyor. Motor takılı değilken konnektörleri ölçtüğümde A konnektörü yakklaşık 8.2 V
    B konnektör ise yaklaşık 5.3V gibi bir değer gösteriyor.
    Ancak motor takılı iken ölçtüğümde A konnektörü yaklaşık 5V gösterirken B konnektörü 0 V göstermektedir.
    Topraklamaya gelecek olursak; Arduinodan çıkan GND ile Pilden gelen eksi ucu breadbordta aynı hatta sokup bu hattan aldığım bir kablo ile motor sürünün toprağına bağladım.
    Sizce sorun nerededir?
  • Motor takılı değilken , a ve b kısımlarında voltaj olması için sizin tetiklemeniz gerekmez mi? entegre de problem olabilir mi?
  • Motor takılı değilken A ve B kısımlarını tetikledim ve ölçüm yaptığımda Birisi 8 diğeri 5 Volt değer gösteriyor. (Motorlar takılı değilken ve tetikleme yokken ikiside 0 V gösteriyor).

Sorun 5V veren çıkışta. Bu çıkışa motor bağladığım an ölçme yapıtığımda 0v alıyorum.Ama motor bağlı değilken 5v Gösteriyor.
  • besleme yetmiyor sanki
  • 9v'luk bir pil kullanıyorum.Yeni aldım ama marka olarak bilinmeyen bir marka gibi duruyor. Tatil için bulunduğum bu bölgede 9V pil bulmak biraz zor. Önerebileceğiniz bir bir yöntem var mı. Yada beslemenin yetersizliğinden emin nasıl olabiliriz. Bundan eminsek çıkıp aramaya razıyım. Teşekkürler
  • bir motor nerden baksan 500ma çeker hatta daha fazla. 9v pil nedir ya o pil en fazla 200-300ma verir o da şansın varsa, uzak durun 9v pilli projelerden. bır powerbank al 20tl bişey arduınoyu onla besleyın.
  • Anladım çok teşekkür ederim yorumunuz için. Son olarak powerbank yerine 12V 2 Amperlik bir adaptör alıp motor sürücüyü bununla beslesem sorun çıkar mı ? Motorları yakar mıyım ?
  • Motorların voltaj değerini kontrol etmeniz gerekiyor , diyelim motor 6v , siz de 6v 100 amper bir besleme yapıyorsunuz , burada herhangi bir sıkıntı oluşmaz , devre çekeceği amperi kendisi belirler zaten. Amper değerinin yüksek olması sıkıntı değildir.
  • Yorumlarınız için teşekkürler,en kısa zamanda deneyip geri dönüş yapacağım.İyi çalışmalar.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.