Arduinom neden yandı?
  • Merhabalar araziden sıcaklık verisi toplayarak veritabanına gönderen bir arduino projem var. Arduinoyu araziye çıkardım ve yaklaşık 1 hafta sonra veri gelmediği için araziye kontrole gittiğimde arduinonun çalışmadığını gördüm ve dokunduğumda arduino elimi yakacak seviyede çok sıcaktı. Arduinoyu solar panel devresinden gelen 12v ile besliyorum, gelen 12v, arduinonun 5v a indirgeyen regülatörü uzun çalışma süresinde ısınarak mı yanmıştır? Arduinoyu dış etkenlere karşı saklama kabın içine koymuştum. Hava sıcaklığı yaklaşık 38-40 dereceye ulaşıyor, bu sıcaklıklar arduinonun çalışmasını etkiler mi veya yanma bu nedenden olabilir mi? Buna çözüm olarak sıcaklık 35+ olunca fan sistemi koymak mantıklı mıdır?
    Fikirlerinizi bekliyorum.
  • Klon arduino kullanıyorum, orjinali kullanmam ne kadar etkili olur?
  • klon arduıno da yanar orjinalı de yanar malzeme olarak farkı yok. sıcaklık onemli etken gunduz çok ısınıp gece soğuk olur ve devre yuzeyınde nem oluşur, bu nem kısa devrelere neden olur. koruma yalıtım plastik spreylerini deneyebilirsin. guc devresını de gozden gecır kablo bağlantıları temız olmalı normal çalışırken ısınan malzeme varsa bunları daha buyuk soğutucularla destekleyın.
  • Regülatör mü yandı ? arduino üzerindeki regülatör 12V için uzun kullanımda sorun çıkarabilir. galiba önerilen 9V idi. eğer regülatör yandı ise kaliteli bir harici regülatör ile 5V girişine doğrudan bağlayabilirsin
  • Fikirleriniz için çok teşekkür ediyorum. Soğutucu fan koyup deneyeceğim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.