• merhaba arduino mega ile rs485 üzerinden analizör invertor gibi cihazlara bağlanmak için bir proje hazırlıyorum aslında programı yazdım modbus slave programı ile denedim sorun yok istediğim adresleri okuyabiliyorum ancak max485 entegresi olan şu küçük kartı kullanarak analizörü okumaya çalıştığımda bilgi alamıyorum kanaatimce ya 485 kartının bağlantısını yanlış yapıyorum yada bu kartlar sağlıklı çalışmıyor özetle sistemimi rs232 tarafında Rx ve TX uçlarında çalışıyor bunu bilgisayarı slave yaparak test edebiliyorum ancak max485 entegresinin olduğu kartı bağlayıp sinyali RS485 e çevirdiğimde sorun oluyor ve bilgi gelmiyor RS485 A ve B uçlarını nasıl test edebilirim yani çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin bir yolu varmı
  • ıkı tane rs485 kartın a-b uclarını ortak bağla birinde tx ten yolladığını diğerinde rx ten de okuyabılman lazım. balans sonlandırma dırenclerını bagladınız mı
  • denemelerimde arduinonun usb kablosundan basılan Tx değerinin diğer Tx uçlarından basılmadığını fark ettim sanki Rx, Tx veya Rx1, tx1 uçlarını kullanmak için başka ayarlar gerekiyor gibi bu uçları bilgisayardan dinlediğimde gelmesi gereken değerlerin gelmediğini ve bu nedenle bilgisayarın cevap vermediğini gördüm bu uçlar direk bağlanıp kullanılabilirmi
  • rs485 olmadan seri rx-tx pinlerı çapraz olarak karşılıklı bağlasan v e aynı hızda set edersen yolladıgını dıger taraftan okuman lazım
  • iletişimi kurdum analizörü okudum ancak program serial girişini okuduktan sonra program resetleniyor ve başa dönüyor sanki arduinonun rx ucunda veri varken tx ucuna birşey basılırsa ardunio resetleniyor gibi resetlenmeyi engellemek için ne yapabilirm

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.