Arduino ile robot
  • Arduno ile kendimi geliştirme amaçlı bir robot yapmak istiyorum evin içinde tekerlekleri ile gezicek duvarlara çarptığında kaportasındaki sensörler yardımı ile çarptığını alıgılayacak hatta köşeye sıkıştığında ters dönüp yoluna devam edecek, merdiven vb. zemini olmayan yerlere geldiğinde kızıl ötesi alıcı verici sensörler yardımı ile zeminsiz bir yerde olduğunu algılayacak belli bir mesafede durup geri dönecek. vb. özelliklere sahip bir robot yapmak istiyorum.
    Takıldığım konu: nereden başlamam gerektiği :) ve nasıl bir yol izlemem gerek.
    Yardımlarınız ve katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.
  • Sensörleri belirlemişsiniz zaten. Kontrol birimi olarak da Arduino'yu kullanırsınız. Sensörler Arduino ile nasıl kontrol edilir diye araştırmaya başlayın.

Önce elinize kullanacağınız bir kaç tane sensörü alın. Mesela kaportaya dokunma switchi olarak normal bir switch takacağınızı varsayalım. 50 kuruş bir şey. Sadece onu kullanarak Arduino üzerinde switche dokunulduğunda led yakıp söndüren bir uygulama yazın. Sonra bir tane motor alın, switche dokunulduğunda motoru durdurup ters yöne döndüren bir uygulama yazın. Bu şekilde parça parça ilerleyin.
  • istediğiniz özelliklerde açık kaynaklı bir robot mevcut. bunu inceleyerek nasıl başlamanız gerektiği, uygulama örneklerini inceleyebilirsiniz.
    http://letsmakerobots.com/node/112
    en sevdiğim robot projelerindendir.
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_RyodnisVvU
  • @ahmetalpat çok mantıklı hemen başlıyorum hatta daha basitler den başlıyacam c dilini pek iyi tanımıyorum.
    @kaanceyhan şuan benim için çok uzak bir proje ama bir gün yapıcam :)
  • @warlove Arduino dili Processing tabanlı bir dil. C 'ye benziyor ama çok daha kolayı. C bilmenize gerek yok.
  • @ahmetalpat peki c bilmediğimden soruyorum arduino dilini öğrenen biri c dilinide öğrenmiş olmazmı ? yoksa çok farklı şeylermi 2 side ?
  • @warlove olur diyemeyiz ama 2 dil çok benziyor. Programlama mantığını öğrenmek açısından çok büyük fayda sağlar, çok daha kolay öğrenirsiniz.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.