TFT LCD lerde veri aktarım teknikleri ile ilgili döküman yardımı
  • Herkese Merhabalar

TFT LCD lerde veri aktarımlarıyla ilgili döküman/kaynak arıyorum ama bulamadım. Kütüphanelerle tft lcd leri kontrol ediyoruz ve istediğimizi yapıyoruz ama benim istediğim işin temelini öğrenmek. Yani bir veriyi yazmak istediğimizde bir fonksiyon çağırıyoruz o arka tarafta lcd ekran ile irtibata geçerek talebimizi yerine getiriyor. Kütüphaneleri incelediğimde gömülü komutlar olduğu için işin içinden çıkamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse var mı?
  • https://engineeringvolkan.wordpress.com/2016/05/28/ili9163-tft-kutuphanesi-stm32f4xx/ şu şekilde hazırladığım bir örnek var arm için ancak devam ettirmedim belki faydası olabilir. Öncelikle hazır bir .h ve .c dosyasını açın kütüphanenin ardından fonksiyonlara bakın , #define ettiği şeyleri datasheet üzerinde arayın hemen hemen ekrana yazma , font , dikdörtgen çizdirme şu bu aynı sadece init fonksiyonları değişiyor.
  • lcd tft ekranlar kendılerını suren entegre edilmiş işlemcilerle anılıyor ve aslında bu işlemcilerin komutlarını kullanıyoruz. her lcd işlemcide başlangıç komutları olur bunlar ekranın nasıl surulecegını belirler ekran yataymı kullanılacak dıkeymı kullanılacak ekranı başlangıç noktası neresı olacak yanı sol alt köşe 0.0 mı yoksa sağ al köşemi yoksa sag ust kosemı yoksa sol ust kosemı gıbı seceneklerı bastan belirlerme komutları yollanır daha sonra bir pixelın rengı ıle beraber ekrana yollama komutu/komutları kullanılır. bazı lcd ler double buffer kullanır once bu buffere verılerı yollarsınız ve en son bunları goster dersınız. bazılarında bu yontem olmaz dırek hafızaya yazar gıbı yazarsınız ve gosterır. en temel komutlar lcd ınıt safhası ve bir pixelin yazdırılmasından ıbarettır daha sonra kutuphanelerde çizgi çizme kare daire veye bir fonttaki harflerın çizilmesi gibi yontemleri hep pixel pixel lcdye yollamadan ıbarettır. tft lcd ekranların komutları neredeyse hepsi farklıdır bu nedenle fazla bır standartı yok her ekranın işlemcisini bulup bunun datasheetıne acıp bakıp komutları ogrenmek mumkun mutlaka ınıt ve pixel komutları orada belirtilir başka bır yolu yok şu anda.
    tabi lcdlerde paralel ve seri verı yolu kullanımı da baştan secılıyor yanı d0..8 veya d0...d16 data verı yolu ve 5-6 tane komut verıyolu kullanabılecegı gıbı spi hatta i2c ekranlar da mevcut. bu verı yollunun secımı yıne lcd ınıt anında veya donanımda bazı pınlerın baştan tasarım aşamasında set edılere ona gore çalışması saglanıyor. hızlı işlerde yanı vıdeo oynatma gıbı işlerde paralel kullanım tercıh edılırken normal basıt işlerde spi kullanılabılır. spi de 5-6 pin le tft lcd yı yonetırken paralel kullanımda 30-40 pine kadar kullanmak mumkun.
    bırde pasif ekranlar varkı bunlar tamamen renkli matrıx noktadan oluşmuştur ve işlemci barındırmaz kendınız bır grafık ilemci ile veya kendı işlemcinizle surerek de çalıştırabılırsınız ama bunun ıcın pixel sayısı ve ekran abatı kadar pine ıhtıyacaınız var yanı 24 pin rgb adres pini için ve matrıxlerın gruplamasına göre toplamda 40...200 pine kadar genışleyebılen bır lcd paneller de mevcut.
    amacınız lcd modul uretip satmak değil ıse bu bılgıler bazen ogrenmesı uygulaması kulfet halıne gelıyor ve cogu zaman dokumante edılmemıs bılgılerle yıllar gıder ama elde bısey olmaz.
    amacınıza uygun genişlikte bir ekran/modul seçip onun komutlarını iyi öğrenmeye veya ıyı kullanmayı araştırırsanzı daha mutlu olursunuz :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.