OTO Bagaj sensör ile açma projesi
  • Yeni çıkan otomobillerin bagajının altında sensör var. Ayağınızı bagajın altına doğru gösterdiğinizde sensör tetikliyor ve bagaj röle ile açılıyor. Projem aynısını aracıma uygulamak.

Ultrasonik mesafe sensörü ile bu iş hallolur. fakat sensöre çamur girerse işi biter. üstünü kapatıncada ses dalgası yayılmaz.

Pır sensörü kullanmak aklıma geldi. Bu seferde araç hareket halindeyken iki teker arasından asfaltın hareketini görüp açılmasından şüphelendim.

programa kapıların açık olma şartını yazacam. böylece ben yokken çocuklar ayaklarını sokamayacak. :)

Isı sensörüde sıcak asfaltı görür. Napcam şaştım kaldım.

sizce nasıl bir sensör kullanmalı?
  • arabalardaki park sensorunu kullan onlar etkılenmıyor bıseyden mesafede olcebılıyorlar
  • Arduino ya direk takabilirmiyiz
  • bilmiyorum google arat buyuk ihtimal birileri kullanmıştır
  • Kızılötesi mesafe sensörü bağlayıp kontak kapalı ve kapılar açık şeklinde sartlandirma ile olur sanırım ?
  • http://www.roboweb.net/kizilotesi-yakinlik-sensoru-orta-mesafe-10-80cm-sharp-gp2y0a21yk0f-rw-pl-136.html

bu adresteki Sharp GP2Y0A21YK0F Kızılötesi Yakınlık Sensörü Orta Mesafe (10-80cm)'ye bakabilirsin. istediğin mesafeyi kendin belirleyebilirsin.

ama bir şeye dikkat etmeni tavsiye ederim. bu sharp sensörlerden birisi digital çıkış veriyor ve ben 2 gün boyunca neden olmadığını denedim durdum.

o bahsettiğim digitalde 10 cmden daha yakın ve 50 cm'den daha uzak mesafeler için 0 diğerleri için 1 değeri üretiyor.

hangisi işini görürse artık ama analog okuma senin için daha iş görür bence.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.