Arduino ile Modbus haberleşmesi..
  • Herkese merhaba..

Şu an stajımın son 10 günü içerisindeyim ve acil olarak yardıma ihtiyacım var. Firmanın benden istediği Omron marka E5EC dijital termometre ve arduinonun haberleşmesi. Termometreden sıcaklık verisini okumam gerekiyor ama yaklaşık 1 aydır 10 farklı kütüphane indirip değiştirdim bir türlü yapamadım. Konuyla ilgili fikriniz varsa acil yardım bekliyorum..
  • datasheete ınceleyın bazı modeller rs485 cıkışı desteklemeyebılır uggunmu araştırın daha sonra ekranından comınıcation parametrelerını gerekırse aktıf edein boudrate degerlerını 9600 yaparsanız ıyı olur. eger bu cıhaza baglı bır toolkıt varsa onunar cıhazı test edıp calıstıgından ve programlanabıldıgınden ve cıkısının calıstıgından emın olun. genelde bır adres ve fonksıyon kodu olur ve bu şekılde sorularak sıze calışma durumu veya olctugu degerler hakkında bılgı verır
  • rs485 uyumlu olduğunu farklı insanlardan duydum tam olarak nereye bakmam gerektiğini bilmiyorum ama kendi modbus protokolleri de var. Direkt olarak usb portundan bağladığımızda QModBus ve Modbus Pool programlarından veri aldık. Ama dediğim gibi arduinodan okumam gerekiyor ve bir türlü okuyamıyorum..
  • BoudRate ini, id sini, parity bitini vs cihazdan ayarladım. aynı değerleri arduinoda bulduğum kütüphanelere de yazıyorum. Bir türlü stabil bir sonuç alamadım..
  • Şu an kullanım klavuzuna bakıyorum da rs-485 modülüyle kullanılabiliyor..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.