If koşulu hk.
  • Merhaba,
    Sensörden okuduğum ısı değeri artma eğiliminde ise bir alarm çaldırmak istiyorum.
    Mesela ısı 25 derece, ısı kaynağına yaklaştırdığımda artmaya başlayacak olan ısı değerinde bir buzzer çalıştırmak istiyorum.
    (25-26-27-28 gibi artış olduğunda)
    internette denk geldiğim tüm örnekler belirli bir ısıdan sonra buzzer çaldırmak üzere.
    Yardım için şimdiden teşekkürler.
  • özet olarak şunu yapmak istiyorsun

if (bir_Dakika_Icinde_4_derecenden_Fazla_Degisim_Oldu())
    {
    buzzerCalissin();
    }
  • bence şöyle birşey olabilir

int lastValue=0;

void loop(){

lastValue=currentTemp; // currenttemp = mevcut sicaklık
    delay(15000)

}
  • yazamıyorum site hata veriyor yazarken ama void loop satırından sonra
    eğer lastvalue 0 değil ise mevcut sıccaklık son kayıttan büyük ise blooğu açıp buzzeri çalıştırabilirsin
  • int tiger=2;
    int echo=3;
    int a=12;
    int Duration,Distance;
    void setup()
    {
    pinMode(tiger,OUTPUT);
    pinMode(echo,INPUT);
    Serial.begin(9600);
    pinMode(a,OUTPUT);
    }
    void loop()
    {
    digitalWrite(tiger,HIGH);
    delayMicroseconds(1000);
    digitalWrite(tiger,LOW);
    Duration=pulseIn(echo,HIGH);
    Distance=(Duration/2)/29.1;
    Serial.print("cm=");
    Serial.print(Distance);
    delay(500);
    if (Distance<50)<br /> {
    digitalWrite(a,HIGH);
    delay(1000);
    }
    else
    digitalWrite(a,LOW);
    delay(200);

}

Hocam
    program bu ama Sizin tavsiye ettiğiniz kodu adapte edemedim yardım edebilir misiniz?
  • Ben olsam, okuduğum 10 adet mesafeyi sürekli bir dizide tutardım.
    Daha sonra bu diziden istediğim kadarını ( örnekte sen 4 adedi kullanmışsın) kullanarak bir artışmı var azalma mı var gibi yorum yapıp işlem yapardım.
  • Çok teşekkürler , en fazla 4-5 cm'de çalıştığımdan if yapısını yukarıdaki programa adapte edemedim.Bu konuda destek rica edecektim:) (Mesela bir dolap kapısı var kapanma eğiliminde ise alarm çalsın sıkışmaları önlemek adına)
  • histerezis uygulaman çok mantıklı olacaktır.
    örneğin 4-5 cm ise alarm çalsın. üstünde ise çalmasın altında ise daha fazla çalsın.

histerezis neden önemli dersen tek bir set değerinde yaparsan programınıı örneğin 4 4 ile 5 arasında sürekli dalganırsa ötüp susacak ötüp susacak. bu da istenmeyen bir şeydir.

altın kural histerezis.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.