GSM VE GPRS İ KULLANMAK İÇİN NELERİ BİLMEK GEREKİR
  • Bir modül alıcam içinde gsm ve gprs bulunan bunlarla araç takibi yada evde cıkma riski olan kişilerin üzerine takip evden cıktıgı anda sms atılmasını sağlamak istiyorum yardım edebilecek var mı ?
  • yardım edebilecek var mı ?
  • arduıno ıle yapacaksanız uyumlu zaten 1-2 modul var onlardan turkıyede satılanlardan almanızda fayda var ımeı kayıtlı olması lazım modullerın. taşınabılır bişey yapacaksanız pıl problemını çozmenız lazım. sitede gsm modul konuları var bır kaç tane genelde besleme ve yazılım kıtlenmesınden bahsedıyorlar onlara bır bakın yapanlara bır sorun belkı kod paylaşırlar. bu modullerın genelde ıyı çalışan bır kod ornegını goremedım programcılık bılgınıze guvenıyorsanız kendınız cozebılırsınız dıye dusunuyorum ayrıca koordınatların sitenızde gosterılmesı ıcın de kodlar yazmanız lazım. ılerı projeler bunlar yenı başlıyorsanız çözmenız gereken çok konu cıkacak sıze...
  • C dili ile az bucuk bilgim var ama modüller arttıkca kodlarıda farklılaşıyor cogunu bilmiyorum ayrıca bunu yapabilmem için php bilmem gerekiyor sanırım bitirme tezi yapıcamda o yüzden baslangıc projelerinden yapmak istemiyorum.
  • yardım istediğin kısım neresi ?
    Önce bir başla problemle karşılaş sonra problemini burada dile getir. Elbet birilerin fikri olur o konuda
  • yardım gereken kısım gprs ile istenilen hastanın yada kişinin yerini google mapte gösterebilmem için php mi ögrenmem lazım nasıl gösterebilirim o konuda bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
  • bunu yapabilmem için sim900 uygun mudur bilen varmı
  • Öncelikle ufak bir hatırlatma yapayım
    GPRS ile hastanın yerini bulmayı planlıyorsan işin uzun önce bunu keşfetmen gerek :)
    he dersen ki GPS ile bulacağım o OK.
    GPRS elinde olan verileri internet ortamına atmaya yarayan bir servistir.
    GPS ise cihazın o anki konumunu söyleyen bir servistir.

Bu dediğin sistem 2 bölümden oluşuyor,
    1)data toplama ve yollama,
    2)data alma ve işleme,

1ci bölüm Sim900 de dahil birçok modül ile yapılabilir. Kuracaksın devreni, GPS, GSM/GPRS modül, toplayacaksın GPS veerilerini, alacaksın koordinatlarını.Sonra GPRS ile bir servere göndereceksin.( Hazır server kullanırsan işin 1 gün bile sürmez )

2ci bölüm,
    Eğer hazır server kullanırsan direkt gelen dataları gösterebilen apiler mevcut uğraşmadan gösterirsin.
    Eğer kendi adıma bir site açacağım, ( www.hastakoordinat.com gibi) ve dataları bu siteye göndereceğim. Sonra bu sitede de koordinatı google mapta göstereceğim dersen. PHP öğrenmenn gerek GET POST öğrenmen gerek ki gelen dataları yakalayıp, işlem yapıp,ekranda gösterebilesin.

Ben şahsen bu uygulamayı amatörce (sadece deneme amaçlı ücretsiz bir serverda ) yaptım. Gayette çalışıyor. Fakat ben ZTEWelink marka MG2810 model modül kullandım.

www.ozdisan.com.tr adresinde detaylı bilgiyi bulabilirsin.

Umarım yardımcı olmuştur
  • çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı ve zaman ayırdığınız için, Yani gps ile mesaj atıcam, aynı zamanda gprs ile internetten yerini göstericem google map olayı biraz sıkıntı zaten onu yapacak kadar yeteneğim olduğunu düşünmüyorum ,daha almadığım için modülü sizin modülede bakıcam şuana kadar sim900 önerildi araştırdığım bilgiler ve sorduğum kişilerden o yüzden sim900 dedim, bir de maliyetleri biraz fazla o yüzden araştırıyorum olmazsa çinden söyleyeceğim.
  • Yanlış,
    GPS ile konum alıcan,
    GPRS ile data göndericen

Söyle söylemesine de bu cihazlarda IMEI kayıt diye bir problem var. IMEI kayıtsız birşey alırsan, ya kendin yaptırmak zorundasın ya da belli bir süre sonra kapanmasına razı olmak zorundasın :)
  • Eğer dışardan bir modül getirtecekseniz herşeyden önce türkiye de çalışmayı destekleyip desteklemediğine bakmanızı tavsiye ederim. Örneğin ben sim800L ile Home Network yani yerel telefon ağına bağlanamadım. Cihazın destek verdiği ülkelere baktığımda da türkiyenin olmadığını gördüm. Sim800 ile ise bu sorunu yaşamadım. Sim900 kullananlarıda gördüm fakat başak sorunlar da oluyor örneğin şu an sms te türkçe karakter problemini çözemiyorum.
  • merhaba, bende böyle bir proje yapmak istiyorum web servis yazdım yalnızca arduinomu bu servise bağlantı yapmam gerekiyor örnek olması için çözümlediğiniz arduino kodunu paylaşabilir misiniz?
  • ben hala yapamadım sim808 siparişi verdim
  • gsm gprs konuları arduıno da en az 3 yıl çalıştıktan sonra gırılebılecek konular başlangıç ıcın imkansız. kod paylaşımı ısteyenler kodu bulsa bıle ogrenme yontemı bu degıl. kesme/ınterrupt kullanımı array kullanımı anlaşılmadan aynı anda yuksek hızda verı kaçırmadan 3 serı port kullanımını denemeden bu tıp projeler masraftan ve başarısızlıktan başka bır şey getırmez

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.