Arduino ile elektrik kesintisini tespit etme
  • Merhabalar arduino ile elektrik kesintisi olduğunda bunu algılayıp uyarı vermesini istiyorum nasıl yapabilirim
  • arduınoyu bır power bank ıle besleyın elektrık kesıldıgınde arduıno çalışmaya devam etsın.
    elektrık kesıntısını anlayabılecegınız bır cok yol var bir tanesi şöyle olabılır:
    anlatacağım şey tehlikeli onlem almazsanız şehır elektrıgıne tutulup olebılırsınız dıkkatli çalışmanız lazım. arduıno voltaj olcme ozellıgını adc kısmında kullanabılırsınız ama orada en fazla 5v dc voltajı olcebılırsınız bunun ıcın 220v u dıyotla dogrultup dırenc bolucu kopru ıle 220v tu yaklaşık 2.2v seviyesıne ındırebılırsınız ve bunu adc ıle okuyup elektrık kesıldıgını anlayabılırsınız.

diğer yontem optokupler kullanarak elektrık kesıldıgınde arduınonun tetıklenmesını saglayabılırsınız bu aynı zamanda ac yalıtım da saglar guvenlıdır.

bir dıger yontem adc yerıne herhangı bır dıgıtal pini kullanarak ılk anlattıgım ornek duzeneği kullanarak elektrık var/yok gıbı bır bılgıye sahıp olabılırsınız.
  • bir led gece lambası al. gece lambasını kara bir kutuya yerleştir. LDR ile kutu içersindeki ışık değerini oku
  • Teşekkürler röle kullanarak pinden I-O değerlerini isteyerek sorunu çözdüm

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.