74HC14 yerine 74HC595N kullanılabilir mi ?
  • Arkadaşlar çizgi izleyen robot yapacağım 74HC14 yerine 74HC595N kullanabilir miyim? Robotum sorunsuz çalışır mı? ikisi arasında ne gibi farklar var ?
  • Google 74hc14 datasheet ->yeni sekme -> 74hc595 datasheet yazıp ikisini karşılaştırdınız mı ?
  • Evet ama malesef hiçbir şey anlamadım :(
  • Ben de datasheet açıp orada ki yazanları söyleyeceğim için bir şey anlamayacaksınız öyleyse.
  • Kullanılamaz,
    Çünkü 74HC14 entegresi bir Schmitt entegresidir. Schmitt şu işe yarar,
    Örneğin evinde bir klima var bu klimaya bir derece değeri giriyorsun. 22 dereceye ayarladın diyelim. Eğer schmitt devreleri olmasaydı. Ortam sıcaklığı 22nin azıcık üstüne (22.01) çıktığında klima duracak veya 22nin hemen altına(21.99) indiğinde klima tekrar çalışacaktı. Buda sürekli çalış-dur yapmasına neden olacaktı. Schmitt devreleri bu karmaşayı engelleyerek senin set ettiğin(22) değerden belli bir değer yükseğe geçmesini bekler(örn 24), veya belli bir değer aşağı düşmesini bekler(örn 20 ) böylelikle sistem sürekli çalış dur yapmaz.

74HC595N ise bir shiftregister dır. Shift register şu işe yarar,
    Örneğin sen 8 tane led yakıp söndürmek istiyorsun. Bunun için sana 8 adet digital I/O gerek. Shift register bu pin fazlalığının bi nebze önüne geçmek için kullanılır. Shiftregisterini kontrol için yalnızca 3 pin kullanman yeterli. Böylece 8 adet ledi shiftregistere, shiftregisteri de arduinonun 3 pinine bağlayarak bu ledleri kontrol edebilirisin. Buda sana 5 tane pini başka yerlere kullanma olanağı sağlar.
  • Hocam keşke arkadaş biraz araştırsaydı :)
  • çok çok teşekkürler
  • @EmbeddedSystem aslında haklısında, konuya baktım schmitt çok bulabileceği bir konu değil bulsa bile anlayabileceği bir konu değil gibime geldi. Ondan yazdım. yoksa sonuna kadar seninle aynı fikirdeyim :)
  • led blink yapmış mı

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.