12V DC Motor ile L298n Kart Kısa Devre Yapıyor
  • Merhaba,
    Masa tenisi topu fırlatan bir makine yapıyorum. Top fırlatmak için 12V 10000 rpm DC Motor kullanıyorum (Şu anda elimde sadece bu motor var). Motorun 3V verildiği durumdaki rpm'i bana yeterli geliyor.
    Bu 3V gerilimi ayarlanabilir güç kaynağından verdiğimde motor istediğim gibi çalışıyor. Ancak ben bunu arduino uno ile bir potansiyometre ve l298n kullanarak ayarlamak istiyorum. Devreyi kurup çalıştırınca güç kaynağı kısa devre sinyali veriyor ve motor dönüyor ama aynı zamanda ötüyor.
    Kısa devre kablolardan kaynaklı değil. Sonrasında adaptör kullanacağım için kısa devre vermemesi gerekiyor.
    Ayrıca sürücü motorun hızını ayarlamıyor.

Videoda bu belirtiğim durumları gösterdim
    https://youtu.be/oVaohdeAqyY

Sorunlar:
    1- Motor neden ötüyor?
    2- Niye kısa devre yapıyor?
    3- Sürücü gelen hız değerini motora niye yansıtamıyor?

Arduino(Sürümü 1.8.3) kodu çok kısa ve şöyle :

int potansiyometre= A0; // potansiyometrenin pini
    int deger; // okuyup süreceğimiz değer

void setup() {
    }

void loop() {

deger= analogRead(potansiyometre);//potansiyometreden analog değer okuması

deger= map(deger, 0, 1023, 0, 225);//okunan değerin belirli değere oranlanması

analogWrite(3, deger);//oranlanan değerin 3.Porttan PWM çıkışı olarak verilmesi

}

Teşekkürler.
  • motor çok guclu motor surucu korumaya gecıyor yada çökuyor.
  • Arkadaşlar yeni bir motor denedim. yani bu sorunlar ortadan kalktı. Bu motorun sorunları için yeni bir konu oluşturdum. Bu linkten konuya ulaşabilirsiniz.

http://forum.arduinoturkiye.com/index.php?p=/discussion/7790/2.5-volt-lazim#Item_7

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.