Kod koruma
  • Arkadaslar merhaba herkese kolay gelsin
    sorunum su ki dedigim gibi o kadar yazdıgım kodu koruma yazdım yazdım ugrastım ve bitirdim fakat gel gelelim bu kodun okunmasıyla ilgili endiselerim var. eminimki yurtdisi ve yurt içi bir suru forumda oldugu gibi bazı arkadaslar ne yazdın da bu kadar korumaya ihtiyacın oldu gibi sozler veya işte datasheetin su sayfasını oku deyipte baskasına onlarca sayfa program yazmasına yazdımcı olmus fakat omrunde korumaya ihtiyacı olmamıs arkadaslar burayı oku diyceklerdir diycegim su ki oraları anlamadım ve due yi korumaya ihtiyacım var. pic le ugrastım cok kolaydı tek tusla okuma korumasını aktif edebiliyorduk fakat gorunuse gore arduino yada sam işlemci okumaya korumakla aynı anda yazmayıda kilitliyor. bi ustadım bana desinki ikisini aynı anda kilitlliyorsun sadece,, okumayı yalnız kilitleyemiyosun pic teki gibi degil desin tesekkur ederim ve minnettar olurum ama merakım sadece okuma koruması yani su lazım yani yerinden soken arkadas baska program yazsın ama içini okuyamasın ihtiyacım olan bu programlayıcıyı al su yazılım lazım sana diyen arkadaslar her turlu bilgiyi arıyorum. bazı arkadaslar eminim bazı uyarılar ve telkinlerde bulunacaktır işte yazılım kafaya takan saglam programcılar tarafından calınabilir,,, veya endustriyel arduino kullanmalısın falan gibi bunu sormuyorum zaten o iş karısık o kadar derine inmiye gerek yok cok basit sadece pic teki gibi basit bir yontem arıyorum due için, varsa gosterirmisiniz yoksada gercekten olmadıgına inanan ve bilen arkadaslar yok desin yeter tesekkurler herkese saygılar sunarım...
  • Ben attiny2313 entegresi için (avr serisi yine) uğraşırken kod koruma denemiştim , kodu usbasp ile atarken orada bir hex gönderiliyordu datasheette mevcut lock pinleri olması lazım.Daha sonra ne okuyabildim ne de yazabildim.Kod çalışıyordu ama etkileşime kapanmıştı.İnternetten araştırırken orayla çok oynamayın yazıyordu ama ben yinede denemiştim. :) sonuç çöp :D
  • bana da oyle geliyo hocam data sheet te ya komple kapa yada komple acık birak var pic gibi sadece okumalara kapat yok galiba işte sansımı deniyim dedim tesekkurler :))
  • Benden duymuş olma ama, bir Çinli arkadaşımla muhabbet sırasında şu bilgiyi öğrendim, 500$ - 1000$ fiyatlara istediğin kodu (korumalı) kırdırabilirsin :)
    Ben onun yalancısıyım :)
  • her arm ureten fırmanın kod koruması ufak tefek farklı oluyor datasheetlerı ınceleyın dırek programlayıcılarını ınceleyın orada detaylı anlatır mutlaka. mesela stm32 de once flashı sılıyor sonra hex kodu atıyor ve en son adımda ıstersen kıtlıyorsun. yenı kod atmanda sorun olmuyordu. atmel sam da ne yapılır bakman lazım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.