ESP8266 ile Arduino Mega arası veri aktarımı (AT komutsuz)
  • Merhaba;
    Usb To Ttl çevirici kullanarak ESP8266'yı programladım ve Arduino'ya ihtiyaç olmadan web sitesine post ile veri gönderip alıyorum. Sıkıntıma gelecek olursak, Arduino Mega için yazdığım uygulamayı (bir çok işlem yaptığı için Esp'yi ayırdım) web sitesinden veri geldiğinde tetikletmek. web sitesinden bir butona basacaklar Esp8266 tuş basıldı işlemini Arduino Mega'ya iletecek. diğer zamanlarda Esp8266, Mega'ya bulaşmadan kendi kendine sürekli web'de bir işlem var mı yok mu kontrol edecek ayrıca Arduino'da yapılan işlemleri web sitesine iletecek. Arduino ve Esp tarafı tamam ancak bu haberleşmeyi nasıl sağlayabiliriz?

Esp'nin rx tx bağlantılarını yaptım bilgi geldiğinde Esp tarafından "Serial1.println" diyerek veriyi yazdırdım ve arduino tarafında ise Serial1.find, read, indexof hepsini denedim olmadı. Fikir verebilirseniz sevinirim.
  • espye normal at komutlarını anladıgı firmware atıp herşeyi megada yapacaksın yada madem esp içine program yapabılıyorsun yukarıda bahsettıgın işlemi esp içine yapacaksın ama serialden mega ıle bır şekılde haberleşecek o protokolu sen yazman lazım. bayağı işin var
  • at komutları ile verileri gönderdiğim bir kütüphane yazmıştım aslında. şu an o sürüm çalışıyor ancak 30 saniyede bir post yapıyorum ve bu işlem esnasında mega üzerinde 1-2 saniyelik bir duraksama oluyor. o sebepten esp üzerinde kodlamaya geçtim. açıkcası bu işlem için az da olsa bir ipucu verecek kaynak bulsam devam etmede kolaylık olacak ama yapacak bir şey yok. dediğiniz gibi protokol yazma yolunu deneyeceğim.
    teşekkürler
  • Üstad kablo birbirine değiyormuş o yüzden çalışmamış. kabloyu toparladım çalışmaya başladı. esp kendi 5 saniyede bir web ile haberleşiyor web tarafından bir bilgi geldiğinde serial1 ile bilgiyi mega'ya iletiyor. aynı durum karşı taraf için de geçerli.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.