Encoderli DC motor açı ile sürülebilir mi ?
  • Merhaba
    Encoderli DC motorun açı ile sürülüp sürülemeyeceği hakkında bilgisi olan var mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim . Eğer olmazsa servo motor kullanacağım
  • Encoderlı motorlarda açı ile kullanımını bilmiyorum görmedim daha önce. Step motorlar ile baya arama yapmıstım hall sensörü ile açı okutanlar var onlara bir bak istersen ama ingilizce bilmen lazım. En kolayı servo motor. Onlarda 180 derece dönüyor ama 2 adet dişli ile 360 derece çevirebilirsin. 2/1 oranda dişliler ile 180 dereceyi 360 dereceye çevirirsin ama nerde kullanacağın önemli. Çünkü yaptıgın bu çevirme işlemleri torkun azalmasına ve artmasına sebep oluyor. Ben gösterge paneli yapacam servo motor ile dişli kullanıcam işin içine güç girmediği için bu şekilde en kolayı. Dişli çark sipariş ettim yapınca burda gösteririm belki.
  • encoderi okuyup posizyon kontrolü yapman gerekir. yani kısaca dc servo yapacaksın. komplex bir iş. encoderi okuyup set pozisyonla karşılaştırıp motoru half bridge sürüp ileri yada geri yaptıracaksın. servo (rc servo) kullanman daha mantıklı bence. uygulaman nedir? bahsedersen daha iyi fikirler çıkacaktır..
  • Şuan elimde encoderli 12V dc motor mevcut. Bunun slip-ring ile birlikte üzerine bir 2d laser tarayıcı konup 360 derece dönmesi sağlanarak 3 boyutlu veri elde etmem gerekiyor. Laser tarayıcıyı 2 boyuttan 3 boyuta çevirdim ve bu tilt işini servo ile denedim. Fakat bunu elimdeki encoderli dc motorla yapmam gerekiyor. ROS -Arduino haberleşmesinde Arduno'dan açı verisi geliyor . Bunun için elimdeki encoderli dc motordan açı verisi okuyabilmeliyim . Nasıl yapacağım konusunda detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim
  • DC motoru konumlandırman komplex bir iş. ya dc motora direk yol verecek encoderden gelen veriler ile açı pozisyonuna göre indexli yazma yapacaksın ki buda 2d laserden uzaklık verisini çok hızlı okuman anlamına gelir..
    Şöyle birşey deneyebilirsin step motor kullan her palste 1.8 derece dönecektir. pulse ver laser oku, pals ver laser oku, şeklinde sıra ile kaydedebilirsin.. dereceyi dahada düşürmek istersen step motora 20 diş tilte 36 diş oranla 1 dereceye düşebilirsin..
  • hocam dc motor kullanmayı ben istemiyorum zaten danışman hocam ısrar ediyor . Sorun bu

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.