Arduino - Mobil/Web Takip Projesi
 • Merhabalar, öncelikle herkese iyi forumlar :)

  Bizim bir proje fikrimiz var ancak detaylı bir proje olduğundan ötürü yardım alarak başlamak istedik.İnternette gezinirken foruma denk geldik ve cidden çoğu konuda kafamızda bir fikir oluştu.Ancak hala eksiklikler var ve sizlerin yardımını almak istedik.

  Proje şu şekilde; gps veya gsm yardımı ile anlık lokasyon almak ve bunu mobil uygulamaya yada web siteye göndermek.Ama öncelikle ilk adım olarak wifi olmayan bir yerde konum almayı düşünüyoruz.Çünkü genelde bluetooth öneriyorlar ancak biz lokasyonu anlık olarak her zaman almak istiyoruz.Bunun için önereceğiniz modül var mı, varsa ismini söyleyebilir misiniz?Ayrıca proje için herhangi bir konuda yol gösterebilirseniz çok seviniriz :)

  Herkese iyi çalışmalar :)
 • gps ler açık alanda çalışır. kapalı alanda konum alma işi gps ıle olmuyor
 • ethernet shelder ile kapalı alanda arduino kablo yoluya internet üzerinden her zaman veri alabilir
 • projenin uygulama alanı-senaryosu nedir? araba takip gibi bir şey mi?
 • GSM'ler yardımıyla ister açık alan ister kapalı alanda konum alamaz mıyım?
  Şöyle ki araba yada drone takip sistemi gibi düşünebilirsiniz yani kabloya bağımlı olmak istemiyoruz.
  Hem kapalı alanda mesela bir avm içinde ayrıca avm dışında mesela otoparkta yerini tespit edebilmek istiyoruz.
  İlginiz için teşekkürler bu arada :)
 • GPS > Global positioning system
  IPS > indoor positioning system

  bunların ikisini birleştirebiliyor olman gerekli
  GPS yoksa IPS ( tabi kapalı alanda IPS alt yapısı olmalı)
 • Yalnız şunu belirtmek isterim ki,
  GPS modül ile konum almak kolay,
  fakat bir IPS sistem kurmak başlı başlına bir iş :)
 • @ekmekci Hocam peki IPS sistem yerine önerebileceğiniz başka bir şey var mı? Ya da karmaşık olmayan bir sistem mesela?
 • Benim tavsiyem iç ortamlarda konum almayı şuanlık askıya almanız. Dış ortamlarda projenizi sağlıklı çalışır hale getirdikten sonra iç ortamda konum alma konusuna odaklanmanız
 • kapalı alan konumu ıcın; 3 verıcı kuracaksınız alıcınız bu verıcılerle arasındakı sınyal sevıyesınden ucgen hesabı yaparak konumunu tahmın edecek ama bu konuda rf sınyal dagılımı konusunda cok calısmanız lazım rf sınyal kalabalık ortamda yada ortamdakı metallerle hatta ıslak zemınle etkıleşıme gecerek cor farklı yanıltıcı sınyaller uretır. bir diğer yontem havadakı kodlu rf sınyalın faz açısını hesaplayarak cok hassas konumlar hesaplanabilır ama boyle bır devreyı kurmak bıle cok yuksek sevıyelı bır labaratuar donanımı gerektirıyor :s
 • peki dış konum için önerebileceğiniz bir şey var mı? Verileri alıp siteye yada telefona göndermek için? Bluetooth ve wifi olmadığını düşünecek olursak?
 • kardeş bluetooth ve wifiye takıldın sen :) onlarla hiç işin yok, unut onları.

  ihtiyacın olan şey konumu almak için GPS, bunu iletmek için GSM modulu, hepsi bu. ethernet, bluetooth, wifi bunlar başka şeyler.

  Kapalı alanda konum için geliştirilen sistemler var tabi (olmasa tüneller nasıl yapılacak, yer altı madenleri nasıl işletilecekti dimi) ama GPS gibi değilki açınca koordinatı söylesin.

  dış ortam için bitane GPS modulu al bide GSM modülü al yada ikisi bir arada ürünler var, a-i thinker A7 diye bi modül var mesela fiyatıda iyidir, araştır bi.

  iç ortam için ise senin hayal gücüne - becerine göre kendin bişeyler yapabilirsin. mesela bunu neye takıcan sen atıyorum RC arabaya, arabanın tekerleğinden vs. biyerinden aracın hızını hassas bir şekilde ölçtün

  araç üzerine yerleştireceğin pusula sensör sayesinde de aracın yönünü buldun, kapalı ortama girmeden önceki son gps konumundan türeterek hangi yöne ve kaç metre (hız ve süreden metreye geçtin) gittiğini hesaplayıp bişeyler yapabilirsin.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.