iki adet sensör için ikinci wire.h kullanmak
  • iyi çalışmalar ;
    arduino nano üzerinde hem mpu6050 hemde gy-271 kullanmak istiyorum. ancak ikiside yanlış bilmiyorsam wire.h üzerinden analog 4 ve analog 5 pinlerini kullanıyor birini değiştirmem gerek ne yapmalıyım wire.h ı inceledim tanımlı bir pin bulamadım acaba pinleri bit olarak mı yazıyor bunu nasıl yapabilirim.bir araştırmamda scl ve sda pinlerinin digilat pinlerde olduğunu göredüm belki böyle olabilir bana yardım edin lütfen :)
  • bu ıkı sensor de i2c protocolu kullanıyor ortak pinleri kullanırlar yazılımda sensoru init ederken gerekli adresleri bildireceksin parametre olarak.
    tecruben yoksa her ıkı sensoru once ayrı ayrı bagla ve demo kodlarını yukleyıp test et sonra beraber kullanırsın
  • iki sensörüde ayrı ayrı kullandım ancak adress konusunda bilgim yok.aynı bacaklara bağlayıp örnek kodlarını bir kodda toplayarak çalıştırsam oluyor mu şimdi.kafam karıştı biraz daha detay verebilir misiniz
  • Hacıdayı analog4 ve 5 pinleri ayrıca I2C haberleşme bacakları olarak kullanılır.

I2C de mevzu şöyle aynı hatta (A4 A5 pinlerine) birsürü sensörü bağlayabilirsin. Bu sensörler üretilirken içerilerine birer adres yazılır(Örn: 0x0C) böylece sen mpu ile haberleşeceğin zaman önce MPU nun adresini söylersin, gy-271 ile haberleşeceğin zaman gy-271 nin adresini söylersin.Her ikisi ile de haberleşmiş olursun
  • teşekkürler :)
  • hacıdayı :)
    en önemli soruyu sormamışsın adreslerini nerden bilcem?
    ben sorup ben cevaplayım arduinoya i2c scanner kodunu internetten bul yükle serialden sana adreslerini vericek. bu adresleri projende kütüphaneyi cağirdiktan sonra tanımlıycan.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.