Motor surucu potansiyometre arduino
  • Merhabalar. 24vdc motor surucusune bagli bir potansiyometre var. Motorun hizini kontrol ediyor. Ben buradaki potansiyometrenin degerini analogread ile arduino tarafinda okumak istiyorum. Nasil yapabilirim?
  • potansiyometre 5v -0v ye bağlı değil. anlatamadım sanırım tam.

bir motor driver var. 24vcd. o sürücünün girişlerinden h -0- L ye bağlı, 0 olan sinyal. fakat h ve l ler 5-0v arasında olmadığından tam okuyamıyor sanırım arduino. buna çözüm arıyorum.
  • sürücünün tipi modeli nedir?
  • şuan aklımda değil. yarın bakıp yazacağım. umarım çözüm bulabilirim.
  • dırenc bolucu ıle voltajı bolup okuman lazım ama o dırenc boluculerı koydugun anda potun degerı bozulur işe yaramaz. once bı opampı buffer olarak baglayıp potun cıkısını yada orta bacagını opamp girişe baglayacaksın opamp cıkısına dırenc bolucu ıle max voltajı 5v a dusuurup oyle okuyabılırsın opamp buffer dıye arat baglantı seması bulursun cok standart bıseydır. lm358 ıle olur 30v girişe kadar destekler
  • Tesekkur ederim. Lm358 alacagim artik. Birsey daha. Illa potansiyomrtreyi okumam sart degil. Bu motor surucusune kablo ile arduinoya baglayip motor donuyor seklindr birsey alamaz miyim
  • motor surucu : OMRON 3G3MX2-A4075-E

arduino ile motorun dönmeye başladığı bilgisi yeterli olacak bana. bunu bir şekilde araya ek bir çip vs koymadan bu sürücüden alsam çok iyi olacak.

omron datasheet kontrol ettiğimde analog ve dijital çıkışlar mevcut, fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum.
  • ooo sizdeki cok gelismis kontrolcu hersey olur onla. pulse cıkısı varmıs orayı okursunuz rs485 cıkısı var bır suru fonksıyonu cagırıp bılgı alabılırsınız hıc ugrasmayın baska seylerle
  • Pulse cikisina bir bakayim. Rs485 icin modul almam gerekecek. Pulse cikisi icin surucuden ayar nasil yapacagim bakalim. Bir de o pulse cikisini arduino analog girisine direk mi baglamaliyim?
  • Ne yapacagimi bilemedim. Max485 aldim. Okoman bilgin var ise data okuma kisminda yardimci olur musun
  • datasheette modbus ıle okuma ıcın fınksıyon kodları lıstesı olması lazım orada gerekli fonksiyonlar var modbus kutuphanesı araştır onla ılgılı dokumanlara bakman lazım arduınoda modbus denemedım ben. diğer pulse cıkışı max 10v uretır max 10ma cıkış verıyormuş bir direnç seti ıle voltajı düşür mesela 3v sevıyesıne ne olur ne olmaz dırenc bolucu hesabıyla yaparsın onu da dırek dijital girişe bağlarsın direk sayarsın
  • Okoman bey,

max485 (rs485) arduino için aldım. Benim de hiç bilmediğim bir olay ama, omron inverter tarafında bu rs485 bağlantısını nasıl yapabilirim ?

Sayg,
  • Tesekkurler. Ilk linki favorime almistim. 2.ciyi de inceleyecegim.
  • arduino ile motorun dönmeye başladığı bilgisi yeterli olacak bana. bunu bir şekilde araya ek bir çip vs koymadan bu sürücüden alsam çok iyi olacak.

demişsiniz..

sürücüdeki MC ve MB uçları kutu kontaktır. yani bir buton bağlar gibi bağla arduinoya..

bu sürücünün içinde çeken bir rölenin kontaklarıdır. bu röleye istediğiniz görevi ataya bilirsiniz. örneğin çalışırkene çek -00, hata olduğunda çek-05, rampalı kalkış tamalandığında çek -01, ileri yönde çalışırkene çek -51, geri yönde çalışırkene çek -52 vesaire vesaire..
    fabrika çıkışı -05 yani alar verdiğinde çek şeklinde,

sen bunu -00 yani çalışırken çek yapmalısın..

yapman gereken sadece C026 paremetresini 00 yapmak ve MC, MB pinlerini bir buton gibi arduinoya girmek..
    hepsi bu

http://industrial.omron.com.br/uploads/arquivos/Manual_MX2.pdf

dosyayı indir 94 ncü sayfa
  • msg relay output yapabilirsem daha çok işime gelir kolaylık anlamında. değer olarak arduionaya ne verir ? 0 veya 1 mi ? yoksa 0 dan farklıysa motor dönüyor diyebilir miyim kabaca?
  • şimdi bu relay output olayına bakıyorum. MA MB MC var. digital olduğuna göre sadece MA ya bir kablo atıp arduino tarafında mesela D4 e bağlasam ve , dediğin gibi sürücü tarafında c026 dan 00 (during run) seçeneğini seçip, arduinoda bu D4 ten çalışıyorsa 00 mı gelecek? bu konuda klavuzda birşey göremedim.
  • MC ucuna +5V vereceksin MB ucunuda D4 e gireceksin

arduinoda digitalRead(D4) ile sürücünün çalışıp çalışmadığını okuyacaksın
  • arduino D5>> 1K direnç >> Led Anod >>
    arduino GND>> Led Katod

Arduino 5V >> sürücü MC
    Arduino D4 >> sürücü MB

bağlantısını yap, sürücü parametresini C026' yı 00 yap

Aşağıdaki kodu at ve dene

sürücü çalıştığında (run) led yanacaktır..

void setup()
    {
    pinMode(5, OUTPUT); // Sürücünün Çalıştığını belirten led
    pinMode(4, INPUT); // Sürücün Çalıştını algılayan led
    }

void loop()
    {
    digitalWrite(5,digitalRead(4));
    }
  • motor kontrolcunun çıkışları yuksek voltajlı yanı 5v tan yuksek usermanual e bakın. arduıno pinine 5v tan fazlasını gırmeyın yakarsınız
  • MA MB ve MC Kuru kontaktır. Yani voltaj yok MC com MA normalde kapalı MB normalde açık..
    Sıkıntı olmayacaktır. Tabii dikkatli olmak gerek sağa sola deymemek gerek...:)
  • Değerli arkadaşlar. Şuan işlem tamam. tüm bağlantılar tamamlandı. Cayır cayır çalışıyor.

Olay şuydu. bir makinamız çalışırken kağıt tozu çıkarıyordu. Bir toz emme makinası aldık. fakat operatör makinayı her çalıştırdığında ayrıca başka butona vs basmadan beraber açılıp kapansın istedim. Dolayısı ile aklıma daha önce arduino çalışmalarım geldi ve mevcut nrf24l01kablosuz haberleşme ile toz emmeye bir arduino + nrf24l01ve bir adet kendi elektriğini açıp kapaması için röle ekledim.

Ana makinanın omron motor sürücüsüne tariflerinizden yola çıkarak, Relay outputundan MB den arduinonun dijital inputuna, Arduniodan da 5v , sürücünün MC sine giriş yaptım.
    Gelen değer, 0 dan büyük ise(motor dönüyorsa), nrf24l01ile veriyi toz emmedeki nrf24l01e gönderip, röle ile cihazı açıp kapadım.

Yaklaşık 10 metre mesafeden sorunsuz iletim var.

İlk defa yaptığım bir işleme sayenizde vakıf oldum.

https://github.com/gkoylu/NRF24L01.git

Sayg,

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.