Otomatik kapı kontrolü
 • Herkese merhabalar,
  Yapmam gereken bir proje hakkında sizlere danışmam gerekiyor. Tekerli demir sürgülü bir manuel kapıyı (elle çekilip açılan) arduino ile kontrol edip otomatik hale dönüştürme imkanım var mıdır ? Bunun için gerekli malzemeler ne olur ?
  Teşekkürler.
 • bir adet motor ve redüktör, kapıya dişli ray, arduino uno, dc motor kontrol sürücü, elektrik ve sinyal kobloları, kaçak akım rölesi. aklıma gelenler bunlar.
 • Hocam merhaba,
  Cevabınız için teşekkür ederim. Açıkçası arduino konusunda yeni sayılırım. Elinizde bu sistemle ilgili kodlar var mıdır veya nereden bulabilirim. Bu arada motor kaç volt olmalı ve kapıyı istediğim zaman durdurmak için ek olarak sensör mü bağlamalıyım yoksa arduinodan direk kontrolü var mıdır ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 • Kapinin agriligi cekme ve itme kuvveti vs motorun gucunu belirler. Bunun hazir kodu olmaz zaten.
 • Anladım, peki nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgilendirir misin en azından ilk olarak motor seçimi mi yapayım vs..
 • Evet ilk olarak motor seçimini yapmanız gerekiyor , @gkoylu arkadaşımızın dediği parametrelere göre , burada step motor kullanabilirsiniz , onun ardından bir sürücü devresi yapmanız ya da satın almanız gerekiyor. Kapıyı istediğiniz zaman durdurmaktan kastınız nedir?
  Örneğin fiziksel olarak bir buton yardımıyla vs durdurmaksa bahsettiğiniz şey herhangi bir sensöre ihtiyaç yoktur ancak birisi geçerken , kapı dursun açılsın kapansın derseniz sensöre ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Merhaba,
  Cevabınız için teşekkür ederim. Şöyle ki sürücü devresini satın alabilirim motor parametrelerine göre zira kendi başıma çok zor yapmam. Kapı olayında ise buton yardımıyla açılacak fakat hızını, durması gerektiği yeri nasıl kontrol edebilirim ?
 • Onları yazılımla kontrol edebilirsiniz , internette bir çok kaynak var bu konuda siz motorunuza karar verin , malzemelerini tamamlayın gerisini forum yardımıyla halledersiniz.
 • tamamdır hocam, yine de elinizde bununla ilgili link varsa atabilirseniz çok sevinirim. Tekrardan teşekkür ederim.
 • bir başka forumda verilen malzeme listesi:

  ----------------
  Malzeme listeniz;

  *monofaze 1.5-2 hp motor ile birbirine kuple edilebilecek redüktör. (Redüktör devri düşüren gücü artıran dişli sistemidir.)
  *Rf alıcı verici modülü Piyasada Rf çeşitleri çoktur. Kapsama alanı, marka, işlevsellik gibi etkenlere bağlı olarak fiyatları değişmektedir. Google dan veya elektrik malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz araştırabilirsiniz.
  *Alıcı ve vericili fotosel ( kapı girişine güvenlik amaçlı)
  *2 adet sınır anahtarı (kapı son haddinde anahtarımıza basacak ve motor duracak, kayar kapının hem arka ucuna hem ön ucuna konulacak)
  *2 adet kontaktör 15-20 amperlik (devir yönü değiştirme yardımcı sargı veya ana sargı uçları yer değiştirilirse olur. 2 ci kontaktör devir yönü değiştirme için)
  *termik (Motor güvenliği amaçlı)
  *su sızdırmaz özellikli pano
  *sigorta 16 amperlik
  *3x2.5 mm2 kablo (Motor için)
  *zaman rölesi (Sınır anahtarına basıldıktan ayarlanan süre sonunda 2 ci kontaktör motor devir yönünü değiştirecek )
  *Manuel kumanda istenirse start butonu(Rf alıcı modülün kontaklarına paralel bağlancak)

  ---------------------
 • Liste için çok sağolun hocam, ben de buradaki bazı parçaları arıyordum.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.