Akımla iligili soru.
  • Merhaba arkadaşlar. Arduino ile (RFİD) kapı kilidi yapmışım. Kapıyı açan mekanizma arabanın kapısını açan elektro motordur. Adını tam olarak bilmediyim için bu siteyi buraya ekledim.
    https://www.alibaba.com/product-detail/Factory-price-car-security-entry-steel_60208327616.html?spm=a2700.7724857.main07.151.59077b32nl7Tre

Kartı okutdukdan sonra bu mekanizma 3 saniye süreliyine gerelim altında kalıyor ki,kapıyı açık tutsun( kapının kendi kilidinin yayı kapıyı yeniden kapamasın deye 3 saniye boyunca gerelimi kesmiyorum.) 3 saniyeliyine bu mekanizmanın gerelim altında kalması motoru boza bilir. Bunun için ne yapa bilrim? Aklıma kapı açıldıkdan sonra motora gelen (mekanizmanın motoruna) akıml düşürmekdir ki, motor bozulmasın. Bunun için bu motora seri şekilde ampul bağladım (12 volt 21 watt araba ampülü) Böyle yapmam doğrumu? Dogrü diyilse akımı başka nasıl düşüre bilirim ki, motor bozulmasın.
  • bozuldugunu kım soyledı kac kablolu kilit. bazıları 5v olabılır elektronık anahtarla kontrol edılsın dıye olabılır. baglantı şeması hangısını kullanıyorsunuz
  • kısa süreliyi için tasarlanmış, 1saniye falan. Motor 1 saniyede işlemini yapıb bitiriyor zaten kalan sürede ama motor tıklıb kalması motoru bozması normal
  • Valla ben yazdıklarını Türkçe'ye zor çevirdim(klavyeni kontrol ettirmende fayda var, yada akıllı klavyeyi devre dışı bırakmalısın), okoman Hocam'a helal olsun diyorum:)
  • uzun süreli çekili kaldığında ısınma oluyor mu? onu geçtim kapı ile çerçeve arasına kilit açtığında tekrar kitlemeyecek kadar kapıyı iteleyecek bir yay koysan?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.